Karma dla kotów, czym się kierować przy wyborze

 Każdy, kto posiada kota przynajmniej raz przeszukiwał Internet by znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie – niestety nie jest to zbyt proste. W sieci roi się od blogów, poradników, forów i specjalistycznych stron poświęconych naszym ulubieńcom. Równie trudne zadanie staje przed tymi, którzy dopiero zamierzają zamieszkać z kotem.

Przeglądanie stron producentów karm dla kotów tym bardziej nie rozwiązuje problemu – jak widomo każdy twierdzi, że posiada najlepszy produkt i podpiera się badaniami oraz głosami specjalistów. Jak w takim razie wybrać najlepszą karmę dla kota? Od czego zacząć? Poniżej postaramy się nieco pomóc w tej kwestii, choć od razu należy zaznaczyć, że to i tak właściciel poniesie ewentualne konsekwencje związane z niezadowoleniem swojego pupila. Chyba, że od razu uda mu się trafić w wybredny koci gust.

Mały kot, mały problem?

Z małym kotem jest jak z małym dzieckiem – nie wszystko mu smakuje, tylko w odróżnieniu od dziecka nie wsadzimy go do fotelika i nie nakarmimy na siłę. Producenci wychodzą jednak nam naprzeciw i proponują specjalne karmy dla młodych kotów. Czym one się charakteryzują? Przede wszystkim w pierwszych 2 miesięcy życia waga kota wzrasta nawet 7 razy, co sprawia, że pokarm następny po mleku matki powinien mieć dużą wartość en energetyczną. W pierwszym okresie gotowe karmy dla kotów możemy nieco rozrzedzać, by łatwiej było je zjeść. W tym okresie rozwoju zwierzęcia powinniśmy postawić na sprawdzone produkty renomowanych firm albo poradzić się innych posiadaczy naszych czworonogów. Dobrym wyjściem będzie też zaczerpnięcie porady weterynarza, który mając kontakt z wieloma właścicielami również posiada wiedzę z pierwszej ręki. Zresztą weterynarze często sami są właścicielami i psów i kotów jednocześnie, więc podpowiedzą nam, jaką karmę dla kota sami kupują.

W tym dziale  Ból ucha i szczęki

Duży kot, duży problem?

W diecie kota powinno dominować mięso. Najlepiej by był to kurczak, indyk czy ryba. Unikajmy karmienia kota zapychaczami jak zboże, groch czy inne warzywa strączkowe. Gotowe mokre karmy dla kotów charakteryzują się często aż 80 % mięska w składzie, jednak ich ceny są stosunkowo wysokie. Często lepszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie kurczaka lub ryby dla naszego pupila, a wieczorem nasypania mu do miseczki odrobinę suchej karmy dla kotów. W diecie naszego pupila nie może zabraknąć kwasów Omega-3 i Omega-6 oraz niezwykle istotny dla kotów aminokwas tauryna. Koty produkują ją tylko w niewielkiej ilość, stąd tak ważne jest zapewnianie jej w ich pożywieniu. W większości dostępnych karm dla kotów ten składnik jest obecny, aczkolwiek występuje on także w surowym mięsie i podrobach. W gotowych posiłkach dla kotów szczególnie istotny jest także stosunek białek do tłuszczu – tych pierwszych powinno być oczywiście jak najwięcej, a tych drugich najlepiej o połowę mniej.

Zamiast podsumowania

Jak wspomniano niniejszy tekst ma być tylko wstępem dla osób poszukujących idealnych karm dla kotów i jego celem było tylko wskazanie pewnych najważniejszych kwestii. Nie wspominaliśmy w ogóle o mleku następnym po mleku matki dla młodych kotów oraz kwestiach związanych z surowym mięsem dla kotów dorosłych. Tutaj bardziej celowa wydaje się być porada weterynarza lub właściciela kocicy, od której wzięliśmy kocięta. Nie zapominajmy jednak, że koty to indywidualiści i nawet młode pochodzące z tego samego miotu mogą mieć zupełne inne preferencje i polubić całkowicie inną karmę dla kotów niż reszta rodzeństwa.

W tym dziale  Promocje i rabaty na czekoladki i bombonierki - jak oszczędzać na słodkościach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *