Soczewki kontaktowe, a sporty zimowe

Zima to pora roku, do której zawsze trzeba przygotować się w szczególny sposób. Jest okresem, w którym specjalnej uwagi wymaga skóra oraz oczy narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Osoby z wadą wzroku, które wyjeżdżają w góry powinny zdawać sobie sprawę, iż śnieg odbija aż 85% niebezpiecznego promieniowania UV. Dlatego też w celu zapewnienia oczom ochrony, a sobie komfortu warto zainwestować w soczewki kontaktowe.

 

Dlaczego właśnie soczewki kontaktowe?

 

Soczewki kontaktowe w przeciwieństwie do okularów przeciwsłonecznych, zapewniają pełną swobodę ruchów, a także doskonałą jakość widzenia, nawet podczas trudnych warunków pogodowych. W sporcie jest to niezwykle istotne, bo bez dobrego widzenia nie ma co liczyć na wysokie wyniki. Nie warto tego bagatelizować także i wówczas, gdy wada wzroku jest stosunkowo niewielka.

 

Z użytkowania soczewek kontaktowych w czasie uprawiania sportu płynie wiele korzyści. Przede wszystkim nie ma ryzyka, że spadną czy zsuną się podczas gwałtowniejszych ruchów. Poza tym nie brudzą się i nie stwarzają niebezpieczeństwa dla oczu np. podczas wypadku czy uderzenia. Zapewniają odpowiednie widzenie peryferyjne i obwodowe, przy czym gwarantują pełne i niczym nieograniczone pole widzenia. Nie osadzają się na nich krople deszczu, a tym samym nie parują. Różnice temperatur również nie oddziałują na soczewki kontaktowe, znika więc problem uporczywego parowania podczas wchodzenia do ciepłego pomieszczenia. Widzenie jest ostre i stabilne, nawet jeśli występuje duże różnica wady pomiędzy lewym i prawym okiem.

W tym dziale  Wypalenie zawodowe – jak sobie poradzić?

 

Dlaczego nie należy się obawiać soczewek kontaktowych zimą?

 

Sporty zimowe należą do tych najbardziej dynamicznych. Podczas jazdy na nartach można rozwinąć prędkość około 30-40 km/h. Całe ciało, w tym głowa i gałki oczne wykonują wówczas gwałtowne ruchy. Soczewki kontaktowe są więc idealną formą korekcji wzroku w tych trudnych warunkach. Mimo to wiele osób obawia się noszenia ich zimą z uwagi na niskie temperatury powietrza. Tymczasem okazuje się, iż soczewki ogrzewane są od spodu dzięki ruchom gałki ocznej. Zwrócić uwagę należy jedynie na temperaturę, w której soczewki kontaktowe są transportowane. Podczas przewożenia muszą one być bowiem przechowywane w miejscu ciepłym, w którym nie będą narażone na minusową temperaturę.

 

Jak wybrać odpowiednie soczewki kontaktowe na sezon zimowy?

 

Warto pamiętać, że promieniowanie słoneczne zawiera bardzo szkodliwe dla skóry i oczy promieniowanie ultrafioletowe, dlatego też najlepiej zainwestować w soczewki z filtrami UV. Ciekawym rozwiązaniem są jednodniowe soczewki silikonowo-hydrożelowe, które przepuszczają dużą ilość tlenu jednocześnie blokując dopływ do oka szkodliwego promieniowania. Zimą, podczas jazdy na nartach czy desce snowboardowej, należy pamiętać również, aby oprócz soczewek kontaktowych z filtrami UV, skorzystać także z gogli ochronnych. Również i one powinny być wyposażone w filtry UVA i UVB, a poza tym muszą dokładnie zakrywać oczy. Dzięki temu narząd wzroku będzie chroniony też przed ewentualnymi bocznymi odbiciami światła, które bywają bardzo niebezpieczne.

W tym dziale  Jakie pieczywo jest najzdrowsze?