Codzienna suplementacja witamina dla dorosłych

Odpowiednie zaopatrzenie organizmu w witaminy to gwarancja zarówno dobrego samopoczucia, jak i optymalnego wykorzystania swoich sił czy to w pracy czy podczas treningu lub innej aktywności.

Ważne jest, by oprócz pełnowartościowych posiłków pamiętać o dostarczaniu naszemu ciału również niezbędnych mikro i makroelementów, które są również źródłem np. witaminy B, K czy D. Doskonałym uzupełnieniem odpowiednio zbilansowanej diety jest picie dobrze zmineralizowanej wody mineralnej, soków ze  świeżych owoców i warzyw oraz suplementy diety, które pozwolą uzupełnić niedobory choćby wspomnianej już witaminy B w okresach jesienno-zimowych.

Odpowiednia dieta to podstawa

Zanim sięgniemy po suplementy czy leki zacznijmy od odpowiedniego ułożenia naszej diety. Sprawdźmy ile posiłków dziennie zjadamy i co w nich dominuje. Przede wszystkim powinniśmy całkowicie ograniczyć jedzenie wszelkiego rodzaju fast-foodów oraz maksymalnie ograniczyć liczbę spożywanego cukru – najlepiej ograniczyć nawet picie soków owocowych na rzecz wody mineralnej i źródlanej. W ułożeniu prawidłowej diety bogatej w witaminy i minerały pomoże nam lekarz-diabetyk lub jedna z wielu stron WWW czy blogów poświęconych zdrowemu trybowi życia. Po poradę można też zgłosić się do trenera na siłowni czy instruktora fitnessu, choć zdecydowanie lekarz będzie najlepszym wyborem. Najważniejsze by dieta była różnorodna i bogata w takie produkty jak np. ryby (witamina B, kwasy Omega), dobrej jakości nabiał (białko i wapń) czy orzechy oraz kasze. Z diety najlepiej wyeliminować lub znacznie ograniczyć czerwone mięso na rzecz drobiu i większej ilości warzyw. Do tego obowiązkowo ruch najlepiej regularny i odpowiednio intensywny – ale o tym kilka słów poniżej.

W tym dziale  Logopedia - kiedy wybrać się do specjalisty?

Ruch to zdrowie

W zależności od rodzaju część witamin rozpuszcza się w wodzie (np. witamina B), a część w tłuszczu jak witaminy D i K. Wszystkie one są niezbędne do prawidłowej pracy organizmu, a wytężony wysiłek fizyczny zwiększa ich wchłanianie – stąd w trakcie treningów warto pić niektóre napoje dla sportowców, które zawierają dodatkowo niektóre witaminy i minerały. Dobrym rozwiązaniem będzie też wspominane już na początku uzupełnienie diety suplementami, jednak należy uważać na zalecaną dawkę i nigdy jej nie przekraczać. Szczególnie tyczy się to osób, które uprawiają dyscypliny związane z wysokim wysiłkiem fizycznym typu kulturystyka lub zawodowo uprawiają sport. Większe zapotrzebowanie na np. witaminy z grupy B czy K powoduje często ;przekraczanie dziennych dawek sugerowanych przez producenta, co prowadzi do skutków odwrotnych od zakładanych – samodzielne zwiększanie dawek nie jest wskazane, a należy udać się po radę do specjalisty. Podobnie rzecz ma się ze zbyt częstym spożywaniem mocno zmineralizowanej wody przy niewielkim wysiłku fizycznym – może prowadzić to uszkodzenia nerek.

Suplementy to dodatek

Suplementy to doskonałe rozwiązanie w okresach, kiedy brakuje nam możliwości zakupu świeżych i zdrowych produktów zawierających niektóre witaminy, jak witamina B w zimie, ale nigdy nie powinny zastępować odpowiednio zbilansowanej diety. Owszem zawarte w nich substancje są dobrze przyswajalne przez organizm, ale te które znajdują się w świeżych produktach roślinnych i zwierzęcych są o niebo zdrowsze dla naszego organizmu. Osoby starsze mogą wspomaga się suplementami o wiele częściej ze względu na niższą przyswajalność niektórych witamin i minerałów, ale przed 50 rokiem życia zdecydowanie powinniśmy postawić na naturalne składniki, jak np. herbata z cytryną w zimie czy grillowana ryba w trakcie imprezy w ogrodzie.

W tym dziale  Czy inhalację można zrobić wieczorem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *