Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka jest jednym z najtrudniejszych wydarzeń, jak się okazuje właśnie dla rodziców! Pełni obaw i niepewności zastanawiają się, czy to właściwy moment i czy aby na pewno dziecko sobie poradzi i wróci zadowolone. Jak zatem sprawdzić czy możemy wysłać dziecko na kolonie?
Tylko jeden sposób
Właściwie można by doszukiwać się oznak, które utwierdzą w przekonaniu o gotowości samodzielnego wyjazdu na kolonie, ale może się okazać, że w swej trosce rodzice nigdy ich nie znajdą. Psychologowie, pedagodzy i doświadczeni rodzice przekonują, że jedynym sposobem na sprawdzenie, czy nastał ten czas, że możemy zdecydować się na samodzielny wyjazd dziecka jest właśnie jego własna chęć i otwarte zakomunikowanie, że jest gotowe być bez rodziców podczas wakacyjnego wyjazdu. Każde dziecko jest inne; ma inny stopień dojrzałości, inne cechy osobowości oraz inne umiejętności. Wiek, okazuje się niemiarodajnym wyznacznikiem: siedmioletnie dziecko może z radością cieszyć się z kolonii, a czternastolatek na samą myśl o wyjeździe może się buntować. Najlepszym sposobem na podjęcie decyzji jest szczera i otwarta rozmowa z dzieckiem.
O czym warto porozmawiać?
Podejmując decyzje o wakacyjnym wyjeździe warto o wiele wcześniej porozmawiać z dzieckiem. Przedstawić korzyści płynące z takiego wyjazdu, opisać jak będzie wyglądać spędzanie czasu bez rodziców i sprawdzić reakcje dziecka. Rozmowa o ciekawych zajęciach, przygodach, nowych kolegach i koleżankach oraz kolonijnych zwyczajach z pewnością rozbudzi zainteresowanie. Bardzo dobrym pomysłem jest opowieść o własnych wspomnieniach z kolonii, z pewnością zaintryguje dziecko, a i rodzicom uświadomi jak ważnym i pozytywnym etapem były samodzielne wyjazdy wakacyjne. Rozmawiając o koloniach warto wspomnieć o obowiązującym regulaminie oraz o obowiązkach i stosowaniu się do panujących zasad.
Uczestnik kolonii musi pamiętać o higienie osobistej, sprzątaniu po sobie, zasadach dobrego wychowania oraz pomocy słabszym i szacunku do opiekunów. Jeśli dziecko ma obawy przed wyjazdem najlepiej rzeczowo i cierpliwie wytłumaczyć niż zbywać lub bagatelizować, lub co gorsza wyśmiewać. Dzieci zazwyczaj doskonale radzą sobie w nowych warunkach, a samodzielny wyjazd pomaga rozwinąć cenne umiejętności, niezbędne w dorosłym życiu. Bez otwartej rozmowy trudno jednak będzie przekonać do wyjazdu na kolonie.
Czego unikać?
Wielu rodziców hołduje przekonaniu, że najlepiej rzuci dziecko na przysłowiową głęboką wodę i w ten sposób nauczyć go samodzielności i odpowiedzialności. Jak się okazuje, wysyłanie pociechy na kolonie czy obóz, gdzie dziecko otwarcie mówi, że się boi czy nie czuje gotowe, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Wakacje powinny być czasem odpoczynku i beztroskiej zabawy, a o to trudno kiedy dziecko jest zmuszone spędzić czas wolny od szkoły, w sposób który mu nie odpowiada. Każde dziecko ma swój określony rytm i warto brać pod uwagę zdanie dziecka zanim zaplanujemy samodzielny wyjazd na kolonie czy obóz.