Osoby prowadzące aktywny tryb życia oraz uprawiające sport narażone są na różnego rodzaju urazy. Najczęściej dotyczą one mięśni, ścięgien, stawów lub kości. Po leczeniu ortopedycznym konieczna jest rehabilitacja, która umożliwia powrót do pełnej sprawności.
Rehabilitacja sportowa – rodzaje
Zadaniem rehabilitacji jest utrzymanie lub przywrócenie pełnej sprawności organizmu. Najczęściej obejmuje zabiegi fizjoterapeutyczne i fizykoterapeutyczne. Ich połączenie umożliwia sportowcom szybki powrót do pełnej sprawności w krótkim czasu. Oczywiście rehabilitacja musi przebiegać pod nadzorem lekarza, który dobierze zabiegi i będzie kontrolował ich efektywność.
W przypadku rehabilitacji sportowej rozróżniamy dwa jej rodzaje, rehabilitację profilaktyczną oraz rehabilitację pourazową.
Rehabilitacja profilaktyczna
Podczas intensywnych treningów i zawodów organizm sportowca poddawany jest pond przeciętnemu obciążeniu. Łatwo wtedy o różnego urazy i kontuzje. Zapobiega temu rehabilitacja sportowa profilaktyczna. Fizjoterapeuta w ścisłej współpracy z trenerem opracowuje zestaw ćwiczeń, które poprawiają motorykę, siłę mięśni.
Po nadmiernym wysiłku cały organizm, a najbardziej mięśnie, wymagają regeneracji. Najlepsze efekty przynosi masaż rehabilitacyjny, który niweluje ból spowodowany przeciążeniem i przygotowuje organizm do kolejnego wysiłku.
Rehabilitacja pourazowa
Nawet najlepiej przygotowani sportowcy co jakiś czas doznają urazów lub kondycji. W zależności od uprawianej dyscypliny niektóre partie ciała narażone są na nie w znacznie większym stopniu. Zadaniem rehabilitacji sportowej jest jak najszybsze przywrócenie sportowca do pełnej sprawności i umożliwienie mu ponownego podjęcia treningów oraz przygotowanie się do kolejnych zawodów. To właśnie z tego względu rehabilitacja sportowa jest znacznie intensywniejsza od rehabilitacji leczniczej. Przede wszystkim rehabilitacja zaczyna się bezpośrednio po zakończeniu leczenia lub nawet w jego trakcie, decyzja zawsze należy do lekarza. Nawet zabiegi operacyjne nie są przeciwwskazaniem do rozpoczęcia intensywnej rehabilitacji.
Rehabilitacja sportowa wymaga bardzo ścisłej współpracy lekarza, rehabilitanta oraz pacjenta. Rodzaj zabiegów i ich intensywność ustalane są indywidualnie. Początkowo ćwiczenia prowadzone są w odciążeniu przy pomocy różnych urządzeń. W miarę postępów obciążenie jest zwiększane.
Rehabilitacja obejmuje zarówno zabiegi fizjoterapeutyczne, jak i fizykoterapeutyczne. Zabiegi muszą być dobrane pod kątem doznanej kontuzji, ale także pod kątem dyscypliny uprawianej przez sportowca. Takie holistyczne podejście pozwala nie tylko powrócić do pełnej sprawności, ale także przygotować organizm do zwiększonego wysiłku i ponownego podjęcia intensywnych treningów.
Rehabilitacją sportowców zajmują się wyspecjalizowane kliniki medycyny sportu, które dysponują doświadczoną kadrą oraz posiadają nowoczesny sprzęt do fizjoterapii oraz fizykoterapii.