Kiedy należy udać się do stomatologa?

Wizyta u dentysty bardzo często kojarzy się z nieprzyjemnymi doświadczeniami oraz bólem. Właśnie to przeświadczenie pacjentów powoduje problemy z higieną jamy ustnej i powstawaniem komplikacji. Niestety odwlekanie wizyty u stomatologa to tylko tymczasowe rozwiązanie, które w gruncie rzeczy nie przynosi żadnych pozytywnych skutków, może za to przysporzyć jeszcze większych problemów niż w początkowej fazie rozwoju choroby.

Którego dentystę wybrać?

Aby poczuć się pewnie na fotelu dentystycznym, warto wybrać taki gabinet, który wzbudza nasze zaufanie. Dobrze jest wybrać taki gabinet stomatologiczny, w którym przeprowadzane jest leczenie stomatologiczne, zabiegi kosmetologiczne i deratologiczne oraz zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej.  Oprócz tego należy zadbać o swój komfort, podstawą udanego leczenia jest przyjazna atmosfera i bezstresowe leczenie.

Kiedy należy odwiedzić stomatologa?

Urazy zęba – każdy pęknięty lub złamany ząb wymaga leczenia, ponieważ tego rodzaju uszkodzenie zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy i stanów zapalnych. Do urazów zęba zalicza się również sytuację, w której wypada plomba. Natychmiastowa reakcja pozwala na uniknięcie poważnych powikłań.

Ciąża – w trakcie trwania ciąży należy dbać o zęby. Kontrola higieny jamy ustnej uchroni przyszłe mamy przed pojawieniem się niepożądanych chorób związanych ze zmianą gospodarki hormonalnej oraz niedoborem minerałów. Warto aby lekarz wiedział o ciąży aby mógł dostosować odpowiedni sposób leczenia.

Nieprzyjemny zapach z ust – najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu jest higiena. Odpowiednie szczotkowanie, używanie nici dentystycznych oraz płynów płuczących powinno załagodzić ten objaw. Jeśli jednak problem nie zostanie rozwiązany, należy sprawdzić czy w jamie ustnej nie doszło do infekcji lub grzybicy.

Ból zęba – to najczęstszy powód wizyt u stomatologa. Nie należy jednak ignorować problemu w sytuacji kiedy ząb nagle przestaje boleć. W tej sytuacji niezwykle istotne jest to aby opisać lekarzowi rodzaj bólu – może być pulsujący, promieniujący, w reakcji na temperaturę itd.

Krew i opuchlizna dziąseł – jeśli krwawienie pojawia się za każdym razem kiedy pacjent myje zęby, jest to poważny sygnał, którego nie należy ignorować. Krew i opuchlizna mogą być spowodowane chorobą jamy ustnej lub świadczyć o poważnej chorobie organizmu.