Kwasy Omega 3 – jakie wybrać?

W dzisiejszych czasach ludzie mają problemy z wieloma różnymi chorobami cywilizacyjnymi. Można ich uniknąć poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia oraz stosowanie odpowiednio dobranej, zbilansowanej diety. W opinii specjalistów bardzo pozytywny wpływ na zdrowie serca i atrakcyjny wygląd mają składniki, takie jak kwasy Omega 3.

Należy zapamiętać, że kwasy Omega 3 to wielonienasycone kwasy, których przemiana jest bardzo istotnym elementem wielu procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Niestety organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie produkować takich kwasów, które dodatkowo ulegają szybkiemu utlenianiu. W związku z tym należy dostarczać kwasy Omega 3 do organizmu w ramach diety oraz poprzez wykorzystanie specjalnych suplementów.

Jak dostarczać organizmowi kwasy Omega 3?

Aby zapewnić sobie odpowiednią ilość kwasów Omega 3 powinno się uwzględnić w swojej diecie spożywanie około 20 dag ryb morskich dwa razy w tygodniu. Szczególnie bogate w te kwasy są ryby, takie jak łosoś, makrela, sardynki oraz tuńczyk. Oprócz tego kwasy takie znajdują się w skorupiakach, serku tofu, migdałach, orzechach włoskich oraz oleju lnianym, arachidowym i rzepakowym. Jeśli ktoś nie lubi lub nie przyswaja takich produktów, wówczas rozwiązaniem są specjalne suplementy diety zawierające kwasy Omega 3.

Kwasy Omega 3 dla zdrowia i urody

Generalnie stosowanie produktów bogatych w Omega 3 wiąże się z wieloma istotnymi zaletami. Chronią one bowiem przed utratą wody z głębokich warstw skóry i dzięki temu jest ona odpowiednio nawilżona, zadbana oraz elastyczna. Niedobór kwasów Omega 3 może powodować stany zapalne i alergiczne skóry. Kwasy te wpływają również pozytywnie na wzmocnienie, stan zdrowia oraz wygląd włosów i paznokci.

W tym dziale  Studia informatyczne, dla kogo

Oprócz tego kwasy Omega 3 zmniejszają ryzyko kolejnego zawału serca u osób, które już przeszły zawał, jednak nie obniżają one poziomu złego cholesterolu. W związku z tym osoby mające problemy z nadmiernym cholesterolem LDL powinny wybierać preparaty bogate w kwasy Omega 3 oraz ekstrakty z czosnku i inne składniki obniżające poziom takiego cholesterolu. Produkty i preparaty z takimi kwasami zmniejszają również ryzyko powstania miażdżycy czy też nadciśnienia tętniczego.
Nie należy również zapominać o tym, że kwasy Omega 3 są polecane kobietom w ciąży, ponieważ korzystnie wpływają na rozwój dziecka. Zapewniają one ochronę przed przedwczesnym porodem, a także wpływają pozytywnie na centralny układ nerwowy, inteligencję i inne funkcje psychiczne dziecka po narodzeniu.

Dostępność produktów bogatych w Omega 3

Jak już zostało wspomniane wcześniej, kwasy Omega 3 występują w rybach, różnych olejach i innych produktach spożywczych, które są łatwo dostępne w naszym kraju. Oprócz tego nie należy zapominać o licznych suplementach, które co prawda nie zastąpią zbilansowanej diety, ale znacznie ją wspomogą i uzupełnią wszelkie niedobory opisywanych kwasów. Produkty takie są dostępne bez recepty w aptekach, sklepach stacjonarnych oraz sklepach internetowych, więc nikt nie powinien mieć problemów z dostępem do nich.