Laktator ręczny, czy elektryczny?

laktator
Naturalny pokarm matki jest wskazywany jako najlepszy dla dziecka. Pomaga wzmocnić odporność malucha oraz dostarcza mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Dziecko karmione naturalnym pokarmem nie musi być dopajane i dokarmiane. Specjaliści zalecają karmienie dziecka piersią do minimum 6 miesiąca życia. Jednak u wielu kobiet już na zaraz po porodzie mogą pojawić się problemy z laktacją. Mogą one być spowodowane stresem, zapaleniem piersi, a także innymi chorobami czy przyjmowanymi lekami. Czy trzeba wówczas rezygnować z karmienia piersią? Oczywiście, że nie. Często wystarczy wybrać dobry laktator, który pomoże w problemie z laktacją. Laktator przyda się również, gdy chcemy ściągnąć nadmiar pokarmu. Pytanie brzmi, jaki laktator kupić – ręczny czy elektryczny?

Jak działa laktator?

Laktator to dość proste urządzenie. Składa się z lejka i pompki, dzięki której powstaje podciśnienie pozwalające na odciągnięcie pokarmu. Wybierając laktator warto zwrócić uwagę czy ma nakładkę masującą na lejek oraz butelkę (pojemniczek) w zestawie. Dzięki temu odciągany pokarm może być bezpośrednio podany dziecku lub przechowany na później w lodówce.

W jakiej sytuacji warto korzystać z laktatora?

Tak jak to zostało wspomniane laktator najczęściej stosuje się do nadmiaru pokarmu, szczególnie w okresie nawału pokarmu. Również później, gdy mama wraca do pracy laktator może się przydać. Ściągnięty w ten sposób pokarm można przechowywać w lodówce, a nawet zamrozić, dzięki czemu może go podać inny opiekun dziecka. Doradcy laktacyjni polecają również korzystanie z laktatora, gdy matka przyjmuje leki i nie chce stracić pokarmu. Na czas przyjmowania leków dziecku podaje się mleko modyfikowane, zaś kobieta odciąga pokarm. Po zaprzestaniu przyjmowania leków można ponownie dziecko karmić piersią. Jest to oczywiście dobre rozwiązanie jedynie wtedy, gdy matka przyjmuje lekarstwa przez długi czas.

W tym dziale  Ciekawy prezent dla ucznia

Jakie wady i zalety ma laktator ręczny?

Laktator ręczny przydaje się przede wszystkim do sporadycznego odciągania pokarmu. Jest stosunkowo tani, ma niewielkie wymiary i jest lekki oraz prosty w obsłudze. Jednak często powoduje podrażnienia piersi i wymaga dłuższej pracy rąk, by odciągnąć wystarczającą dla dziecka ilość pokarmu.

Jakie wady i zalety posiada laktator elektryczny?

Jedną z największych wad laktatora elektrycznego jest jego cena. Dobry laktator elektryczny może kosztować nawet kilkaset złotych. Dlatego warto go kupić wtedy, gdy będziemy z niego stale korzystać. Niektóre ze szpitali umożliwiają wypożyczenie laktatora elektrycznego, jednak wtedy trzeba się liczyć z tym, że z laktatora korzystało wiele kobiet przed nami.

Laktatory elektryczne posiadają regulację siły ssania, dzięki czemu można ją dostosować ją do swoich potrzeb. Niektóre mają też tryb pulsacyjny, co pozwala na symulowanie rytmu ssania podobnego do tego, gdy dziecko ssie pierś. Kolejną zaletą tego rodzaju laktatora jest to, że można odciągać pokarm i jednocześnie mieć wolne ręce. W zależności od modelu można odciągać pokarm z jednej lub z dwóch piersi jednocześnie.