Leki na katar u dzieci

Katar to przypadłość, która często występuje u dorosłych i u dzieci. Charakteryzuje się uczuciem niedrożności nosa i pojawieniem się wydzieliny. Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości u dzieci są alergie oraz infekcje wirusowe. Natomiast przedłużający się katar świadczy o słabej odporności, przeroście trzeciego migdała lub o mukowiscydozie.

Leki na katar dla dzieci – co powinny zawierać?

Leki na katar u dzieci powinny być przede wszystkim bezpieczne. Najpopularniejsze są te, które mają w swoim składzie naturalne składniki, będące wyciągami z roślin lub olejkami eterycznymi. Są to olejki: eukaliptusowe, terpentynowe, sosnowe, miętowe, rozmarynowe. Leki na katar u dzieci zawierać mogą również kwas hialuronowy, nawilżający błony śluzowe jamy nosa, pantenol lub wodę morską. Rodzaj tych leków i ich sposób dawkowania powinien być dostosowany do wieku dziecka. Dobrze jest, zanim zacznie się stosować preparat, skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza kiedy katarowi towarzyszy gorączka lub kaszel.

Rodzaje leków na katar u dzieci

Leki na katar u dzieci występować mogą w różnych postaciach. Bardzo popularny jest spray do nosa, który zawiera sól morską. Aerozol sprawia, że preparat ten łatwo dziecku zaaplikować. Jest również całkowicie bezbolesny. Spray z wodą morską stosować można już od pierwszego dnia życia dziecka.
Inną formą leków na katar u dzieci jest aspirator do nosa. Sprawdza się wtedy, kiedy wydzielina spowodowana katarem spływa po tylnej ścianie gardła. Aspirator do nosa pomaga usunąć ją i rozrzedzić. Obsługa tego urządzenia jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy przystawić końcówkę aspiratora do nosa dziecka, a powietrze wciągnąć przez ustnik. Starsze dzieci mogą skorzystać z gotowych zestawów do płukania nosa, które zawierają aplikator i roztwór.
Na zatkany nosek maluszka doskonale zadziałają różnego rodzaju aromatyczne maści na katar, takie jak np. majerankowa. Zawierają one substancje takie jak kamfora lub wyciąg z lawendy. Składniki te ułatwiają odkrztuszanie, łagodzą obrzęk śluzówek, uspokajają i relaksują maluszka.

W tym dziale  Ciekawy prezent dla ucznia

Dlaczego tak ważne jest leczenie kataru u dzieci?

Katar u dzieci, nieleczony, sprawia, że ich oddychanie może być znacznie utrudnione, a u noworodków przewody nosowe mogą się zamknąć, ponieważ utrudnione jest pozbycie się zalegającej wydzieliny. Prowadzić to może do poważnych zaburzeń oddychania.
Zanim jednak zacznie się leczyć katar u dzieci, należy poznać źródło jego pochodzenia. Katar może być alergiczny i objawiać się rzadką, wodnistą wydzieliną z nosa i brakiem gorączki, natomiast w przypadku zwykłego przeziębienia wydzielina jest wodnista lub gęsta, chory ma również podwyższoną temperaturę i ból głowy. Należy również sprawdzić, czy dziecko nie wsadziło sobie czegoś do nosa. Wówczas pojawić się może katar tylko z jednej dziurki.
Kiedy już rozróżni się pochodzenie kataru należy sięgnąć po odpowiednie leki na katar u dzieci, które kupić należy w sprawdzonej aptece.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *