Logopedia dla dorosłych – na czym polega?

W ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem cieszy się logopedia dla dorosłych. Zazwyczaj terapia logopedyczna kojarzy się wszystkim z zajęciami dla dzieci. W trakcie zajęć ćwiczy się przede wszystkim prawidłową wymowę. Taka jest rzeczywistość, ale warto podkreślić, że osoby dorosłe również korzystają z pomocy logopedy. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega terapia logopedyczna osób dorosłych i wymienimy jej najważniejsze zalety.

Leczenie wad wymowy

Należy pamiętać, że wady wymowy nie znikają wraz z wiekiem, mogą towarzyszyć nam nawet w dorosłym życiu, jeśli zostały zaniedbane w dzieciństwie. Na szczęście wystarczy zapisać się na wizytę do logopedy i odbyć kompleksową terapię. Na początku trzeba jednak zaznaczyć, że terapia logopedyczna osoby młodej różni się od pracy z dorosłym pacjentem. Według powszechnej opinii terapia logopedyczna dorosłych jest trudniejsza i trwa dłużej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wada wymowy przez lata jest utrwalana. Oczywiście nie jest to reguła, ponieważ wiele zależy od zaangażowania i samozaparcia samego pacjenta. Podobnie jak w przypadku dzieci, terapia opiera się na ćwiczeniach fonacyjnych, artykulacyjnych oraz oddechowych. Plusem jest to, że starsi pacjenci mają zazwyczaj świadomość istniejącego problemu i są chętni do współpracy. Dorośli zgłaszają się również sami, więc są gotowi do pracy nad sobą. Z porady logopedycznej korzystają często osoby szkolące się do wystąpień publicznych, czyli politycy, dziennikarze, a także aktorzy. Nawet, jeśli twoja mowa jest nienaganna to zawsze znajdzie się coś, co można będzie poprawić. Na prawidłowej emisji głosu, estetyce wymowy i dykcji skupia się logopedia medialna. Właśnie dlatego wszyscy, którzy pracują na co dzień głosem, powinni zadbać o swój warsztat.

W tym dziale  Laktator, kiedy w niego zainwestować

Praca z dorosłym pacjentem

Ważną rolę odgrywa nie tylko prawidłowe oddychanie, ale również kontrola wysokości głosu, dynamika mowy i wyrazistość. Nad wszystkimi aspektami będziesz pracować z logopedą medialnym. Musisz koniecznie zadbać o wymowę, jeśli wiążesz swoją przyszłość ze sceną. Osoby dorosłe po chorobach i wypadkach bardzo często trafiają do logopedy. Powodem wielu trudności związanych z mową mogą być choroby naczyniowe, nowotwory lub wypadki komunikacyjne. W takiej sytuacji ważne jest dojście do etapu, gdzie mowa pacjenta będzie zrozumiała dla otoczenia. Problemy z mową mogą się pojawić również wskutek chorób neurodegeneracyjnych mózgu, takich jak choroba Alzheimera oraz demencja. Praca z takim pacjentem jest bardzo ciężka i opiera się głównie na ćwiczeniach procesów myślowych. Ważną rolę odgrywa także sposób spożywania pokarmów. Skutkiem stwardnienia zanikowego bocznego mogą być zaburzenia gryzienia, żucia i połykania. Logopeda może skierować osobę dorosłą na dodatkowe konsultacje do neurologa, audiologa lub laryngologa. Logopedia to bardzo szeroka dziedzina, dlatego ważną rolę odgrywa wiedza związana z innymi specjalizacjami. Duże znaczenie ma także stan zębów, ponieważ jedną z przyczyn wady wymowy może być krzywy zgryz.