Mleko modyfikowane – zalety, właściwości, stosowanie

Pokarm kobiecy jest najlepszy dla noworodków i niemowląt. Zdarzają się takie sytuacje, w których kobieta nie może karmić dziecka piersią lub maluch nie najada się do syta. Kiedy tak się stanie, trzeba rozpocząć dokarmianie niemowlęcia odpowiednim do wieku mlekiem modyfikowanym.
W sklepach znajdziemy wiele rodzajów mleka. Które wybrać?

Kiedy podać mleko modyfikowane?

Pokarm kobiecy jest najlepszy, pod względem odżywczym, dla noworodków i niemowląt. Zawiera bowiem optymalną ilość białka, witamin i soli mineralnych dopasowanych do wieku niemowląt. Są jednak takie sytuacje, gdy kobieta nie może karmić piersią. Wiele mam ma za mało mleka i maluch jest po prostu głodny. Wtedy trzeba podać niemowlęciu mleko modyfikowane, ale powinno się to robić stopniowo. Przede wszystkim, trzeba najpierw podawać pierś, a później mieszankę i dać dziecku czas na to, by przyzwyczaiło się do picia z butelki. Wybierzmy mleko modyfikowane przeznaczone dla maluszka w odpowiednim wieku, gdyż jego skład jest dopasowany do potrzeb dziecka na danym etapie rozwoju. Wybór mieszanki trzeba skonsultować z lekarzem pediatrą lub położną, aby mieć pewność, że dziecko na przykład nie ma alergii na białko mleka krowiego i można u niego stosować daną mieszankę.

W tym dziale  Czy warto robić zapasy cukru?

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów mleka, a zróżnicowanie wynika z różnych potrzeb niemowląt. Są bowiem dzieci z alergią pokarmową, nietolerancją laktozy, niedojrzałym układem trawiennym czy celiakią. Specyficzne wymagania ma także dziecko przedwcześnie urodzone, a jeszcze inne dwulatek, który nadal pija mieszanki. Większość rodzajów mleka modyfikowanego kupimy w aptekach lub sklepach, a te specjalistyczne wydaje się na receptę.

Rodzaje mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane jest to mleko przeznaczone dla zdrowych niemowląt i dzieci. Produkuje się je z mleka krowiego, zmodyfikowanego odpowiednio do potrzeb odżywczych małych dzieci. Z mleka usuwany jest nadmiar białka i substancji mineralnych takich jak potas, sód, fosfor i chlor, a sztuczna mieszanka jest wzbogacona w witaminy (A, E, C, K), pierwiastki (żelazo, wapń, cynk, miedź) oraz inne składniki odżywcze. Rodzice dzieci zagrożonych alergią powinni podawać mleko typu HA, czyli hipoalergiczne, przeznaczone do profilaktycznego stosowania u zdrowych dzieci, ale posiadających w rodzinie osoby obciążone alergią. Jeśli u dziecka już wystąpiła alergia, odpowiednim mlekiem modyfikowanym będą hydrolizaty, czyli preparaty o wysokim stopniu hydrolizy. W procesie hydrolizy, białka mleka krowiego zostają podzielone na małe cząsteczki, które nie wykazują już właściwości uczulających. Mleko AR to preparat przeznaczony dla dzieci cierpiących na chorobę refluksową, a mleko modyfikowane R jest podaje się maluchom z dużym apetytem.

W tym dziale  Laktatory, na co zwrócić uwagę przy wyborze

Mleko modyfikowane musi być dostosowane do zdrowia, wieku oraz do skłonności maluszka. Zanim zdecydujemy się na jedną z mieszanek, porozmawiajmy z pediatrą, który poleci tę najlepiej odpowiadającą potrzebom dziecka.