Przydatne akcesoria dla niemowlaka

cute babies on light background

 

Już w czasie ciąży warto zastanowić się, co będzie niezbędne, kiedy na świecie pojawi się nasz maluszek. Tworząc wcześniej listę zakupów i sukcesywnie kompletując wszystkie potrzebne artykuły, unikniemy później niepotrzebnych zmartwień. Jeśli to nasze pierwsze dziecko, dobrze jest też zapytać o radę w tej kwestii bardziej doświadczonych mam. Jednak na początek zapoznajmy się z poniższą listą najbardziej przydatnych akcesoriów dla niemowlaka.

Jakie ubranka wybrać dla dziecka?

Po pierwsze – ubranka. Kupując je, nie wybierajmy ich zbyt wiele, ponieważ noworodek bardzo szybko z nich wyrośnie. Poza tym, po narodzinach dziecka rodzina i przyjaciele na pewno obdarują nas małymi śpioszkami i pajacykami, bo jest to popularny i bardzo praktyczny prezent. Na początek od 5 do 7 kompletów ubranek w zupełności wystarczy. Rozmiary, które będą odpowiednie to 62 i 68. Najlepiej wybierać białe ubrania dla dziecka, bez zbędnych aplikacji czy kolorowych barwników. Mogą one tylko niepotrzebnie doprowadzić do alergii na wrażliwej i delikatnej skórze dziecka.

Najbardziej wygodne są body, śpioszki i kaftaniki zapinane na zatrzaski. Takie zapięcie jest zwykle poprowadzone przez całą długość ubranka. Sprawia to, że ubieranie dziecka jest o wiele łatwiejsze, niż gdybyśmy musieli zakładać mu koszulki przez główkę. Body zarówno z długim, jak i krótkim rękawkiem to rodzaj ubranka, które będzie niezastąpione przez długi czas. Mamy zakładają body dzieciom nawet do 2 roku życia.

W tym dziale  Przewodnik po typach fotelików samochodowych: Od kategorii 0 do 3

Które pieluszki będą odpowiednie na początek?

Po drugie – pieluszki. Warto na początek zaopatrzyć się w dwie paczki pieluch w rozmiarze 1. Nie kupujmy ich jednak za dużo, bo może się zdarzyć, że dziecko będzie miało uczulenie akurat na ten rodzaj pieluszek. Poza tym, szybko z nich wyrośnie, więc możemy nie zdążyć zużyć wszystkich zapasów, które zrobiliśmy przed narodzinami maleństwa. Oprócz pampersów, dobrze jest kupić przynajmniej 5 pieluszek tetrowych oraz flanelowych. Nie zapominajmy też o chusteczkach nawilżanych i kremie na odparzenia, który powinno się stosować po każdym przewijaniu niemowlaka.

Newborn Baby Boy Sleeping on a Surfboard

Jakie akcesoria do pielęgnacji dziecka będą niezbędne?

Musimy również zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria do pielęgnacji niemowlaka. Do kąpieli przydadzą się dziecięce produkty nawilżające, najlepiej hipoalergiczne i bez zawartości żadnych substancji koloryzujących czy aromatycznych. Niezbędny będzie szampon, oliwka i mydełko dla dzieci. Podczas kąpieli wygodnie nam będzie używać tzw. ronda kąpielowego czyli daszku do mycia głowy, który zapobiegnie ściekaniu wody do oczu maleństwa.

 

Powinniśmy też zakupić ręcznik dziecięcy lub specjalne okrycie kąpielowe z kapturkiem. Przydadzą się jeszcze szczotka lub grzebyk do rozczesywania delikatnych włosków oraz zaokrąglane cążki do obcinania małych i ostrych paznokci dziecka. Nieco więcej pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na matę do przewijania czy plastikową wanienkę z wbudowanym termometrem i stelażem.

W tym dziale  Jak sobie radzić w przypadku oparzenia słonecznego

Czego jeszcze będziemy potrzebować, gdy urodzi się dziecko?

Wózek, łóżeczko i fotelik samochodowy to akcesoria, które będziemy musieli z czasem wymieniać – dziecko będzie rosnąć i zmienią się jego wymagania. Nie są to tanie artykuły, dlatego zawsze warto zapytać wśród rodziny lub znajomych, czy ktoś nie zechciałby nam sprzedać używanej spacerówki czy fotelika dla dziecka.

 

Do karmienia będziemy potrzebować przynajmniej jednej butelki oraz smoczków. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest również stosowanie rogala do karmienia. Dzięki niemu, będzie można przyjąć wygodną pozycję podczas karmienia piersią czy butelką naszej pociechy. Warto zakupić także sterylizator do smoczków i butelek oraz podgrzewacz do słoików oraz butelek.