Jak sobie radzić w przypadku oparzenia słonecznego

Przebywanie na ostrym słońcu może być niebezpieczne, szczególnie dla dzieci. Na wakacjach trudno jednak upilnować rozbrykane maluchy, które najchętniej spędzałyby całe dnie na budowaniu zamków z piasku. Sprawdźmy więc, jak powinna wyglądać pielęgnacja dzieci z objawami oparzenia słonecznego.

Niebezpieczne zabawy na słońcu

Choć przed wyjściem na plażę pamiętamy o posmarowaniu całej rodziny kremem z filtrem, to jednak skóra dzieci jest na tyle delikatna, że może ulec uszkodzeniu nawet podczas krótkiej ekspozycji na słońce. Skutki bywają opłakane, ponieważ oparzenia słoneczne są bolesne, a w skrajnym przypadku mogą wymagać konsultacji z lekarzem. Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego ochrona dzieci przed słońcem jest ważna – zdaniem niektórych lekarzy jego negatywny wpływ na skórę osób, które nie ukończyły dwudziestego roku życia może w przyszłości zaowocować szybszym pojawieniem się zmarszczek lub rozwinięciem się choroby nowotworowej. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo dzieci i namawiać je na przebywanie w cieniu, szczególnie w godzinach od 10.00 do 15.00. Co jednak zrobić, jeśli pomimo naszych starań skóra maluchów uległa poparzeniu? W takiej sytuacji kluczowa jest właściwa pielęgnacja dzieci, która pozwoli im szybko powrócić do formy.

Jak ratować skórę dzieci?

W pierwszej kolejności zadbajmy więc o to, by schłodzić oparzone fragmenty ciała. Obłóżmy je ręcznikiem wypłukanym w zimnej wodzie i zmieniajmy okład na nowy za każdym razem, gdy jego temperatura wyrówna się z ciepłotą ciała dziecka. Jeżeli nie mamy dostępu do apteki, skorzystajmy ze składników dostępnych w naszej lodówce i posmarujmy poparzoną skórę chłodnym jogurtem lub zsiadłym mlekiem. Możemy nakładać kilka warstw nabiału, powtarzając tę czynność zawsze wtedy, gdy poprzednie wyschną. Pamiętajmy tylko o ich bieżącym zmywaniu. Możemy też ukoić podrażnioną skórę, stosując pantenol, maść zawierającą alantoinę lub obkładając ją przekrojonymi liśćmi aloesu. Oparzenia słoneczne są bolesne, więc dzieci mogą dotkliwie odczuwać jego skutki. Jeżeli ból jest zbyt silny, warto im więc podać lek przeciwbólowy.

W tym dziale  Mięso w diecie dziecka – dlaczego jest ważne?

Pielęgnacja dzieci ze skórą uszkodzoną przez przebywanie na słońcu nie trwa długo – jej pierwsze efekty są widoczne już po kilkunastu godzinach, a po upływie kilku dni od rozpoczęcia kuracji stan skóry wraca do normy. Przed wyjazdem na wakacje warto jednak spakować do apteczki pantenol lub alantoinę, których stosowanie przyniesie ulgę maluchom i znacznie przyspieszy proces ich leczenia.