Rehabilitacja stopy – kiedy udać się do terapeuty?

Ból w stopie powinien być sygnałem alarmowym, może to świadczyć o jakimś schorzeniu. Dolegliwości bólowe towarzyszące złamaniom w obrębie kości palców i śródstopia mogą wynikać również ze zniekształcenia kości na skutek noszenia niewłaściwego obuwia. Wiele osób boryka się z haluksami, płaskostopiem czy ostrogami piętowymi. Jeśli pojawią się jakiekolwiek ograniczenia ruchu, to należy udać się do fizjoterapeuty. Na podstawie wywiadu z pacjentem, badania fizykalnego i obrazowego będzie on w stanie znaleźć źródło problemu, postawić prawidłową diagnozę i dobrać odpowiednią terapię. Jeśli zlekceważy się objawy ze strony stóp, to niestety może nasilić się problem i znacznie pogorszyć ich kondycja.

Jak przebiega rehabilitacja stopy?

Do fizjoterapeuty należy udać się w przypadku bólu w obrębie stawu, to samo dotyczy znacznego zmniejszenia jego mobilności. Wskazaniem do rehabilitacji stopy jest szybkie męczenie się mięśni w jej obrębie. Jeśli doszło do powstania zmian degeneracyjnych stawów na skutek ich przeciążenia, to również powinno się zgłosić do fizjoterapeuty. Rehabilitacja stopy (https://reha-kfz.pl/service/rehabilitacja-stopy/) jest zalecana przy wystąpieniu wysięku i problemów z czuciem oraz przy obniżeniu siły mięśniowej. W pierwszej kolejności rehabilitant przygląda się dokładnie bolącej stopie. Ocenia biomechanikę, stabilizację stawu i jego ruchomość. Przeprowadza badanie palpacyjne na całej kończynie, sprawdza postawę ciała pacjenta. Rehabilitacja stopy ma na celu przede wszystkim zmniejszenie bólu i obrzęku. Obejmuje mobilizację w obrębie zmienionego chorobowo stawu, aby przywrócić mu utraconą ruchomość. Rehabilitacja polega również na rozluźnieniu tkanek miękkich, mięśni i wiązadeł. Służy do pobudzenia naturalnych procesów gojenia tkanek. Rehabilitacja stopy obejmuje także naukę stabilizacji stawu i profilaktykę urazów.

W tym dziale  Profesjonalne włoskie kosmetyki do włosów, czy warto się nimi interesować?

Jakie metody wykorzystuje się podczas rehabilitacji stopy?

W rehabilitacji stopy dąży się do tego, aby przywrócić jej pełen zakres ruchów. Ma również na celu zniwelowanie stanu zapalnego i bólu. Głównym narzędziem rehabilitanta jest terapia manualna tkanek miękkich. Stosuje się kinesiotaping i taping medyczny. W wielu przypadkach bardzo pomocna jest igłoterapia, która powinna oczywiście zostać przeprowadzona przez osobę mającą odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Rehabilitacja stopy obejmuje również fizykoterapię, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Bardzo ważne jest to, aby dobrać terapię indywidualnie do pacjenta, konkretnego schorzenia, kondycji stawu, stopnia zaawansowania choroby. W przypadku lekkiego skręcenia stawu skokowego zwykle wystarczy leczenie zachowawcze. Ulgę przyniosą okłady z lodu, trzeba zadbać o odciążenie zmienionej chorobowo kończyny, zrezygnować na jakiś czas z aktywności fizycznej. Jeśli jednak doszło już do naderwania lub zerwania więzadła w kostce, konieczna staje się rehabilitacja. Nie można z tym zwlekać, bo utrudni to przywrócenie pełnego zakresu ruchu w stawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *