Rodzaje fotelików dla dziecka

Podróżowanie samochodem to frajda, szczególnie, gdy jedziemy na wycieczkę, do dziadków lub w inne miłe miejsce. Dzieci bardzo też lubią bawić się w samochodzie, słuchać muzyki i śpiewać. Oczywiście jazda samochodem nie obywa się bez wiecznego pytania „daleko jeszcze…?”. Jednak, aby dojechać bezpiecznie maluch musi siedzieć w foteliku, który zapewni mu komfort oraz bezpieczeństwo w czasie krótkich i długich podróży samochodem.

Jaki fotelik dla dziecka można kupić?

Wybierając fotelik dla dziecka należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego konstrukcję oraz zabezpieczenia. Fotelik samochodowy należy dopasować pod względem wagi dziecka i tak właśnie klasyfikowane są grupy fotelików dla dzieci. Producenci wyróżniają następujące grupy fotelików dziecięcych:

–  foteliki grupy 0 – są to fotelik przeznaczone dla najmłodszych dzieci  montowane przodem do kierunku jazdy. Mogą w nich jeździć dzieci o wadze do mniej więcej 10 kg, czyli do ok. pół roku. Foteliki te mają formę wygiętego łuku i mogą służyć również jako nosidełko lub kołyska. W przypadku posiadania wózka wielofunkcyjnego można montować je na stelażu takiego wózka przy pomocy specjalnych adapterów;

foteliki grupy 1 – foteliki montowane przodem do kierunku jazdy, przeznaczone są dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg. Oznacza to, że mogą w nich jeździć dzieci w wieku ok 6 miesięcy do 4 lat. Niektóre modele można montować również tyłem do kierunku jazdy;

W tym dziale  Rodzaje wózków dla dziecka - pomoc w wyborze

foteliki grupy 2 – przeznaczone są dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg, co oznacza, że mogą w nich jeździć dzieci od około 3 do 6 lat. Foteliki tej grupy z reguły montuje się przodem do kierunku jazdy;

foteliki grupy 3 – są to foteliki dla najstarszych dzieci o wadze od 22 do 36 kg czyli od około 6 do 12 lat. Foteliki mogą być rozkładane lub jednoczęściowe. Montowane są przodem do kierunku jazdy.

W sklepach można dostać także specjalne foteliki łączonych grup, które rosną razem  dzieckiem. Można również zaopatrzyć się w specjalne podwyższenia, które mogą zastąpić fotelik dla starszego dziecka.

fotelik samochodowy Chicco
Uniwersalny i praktyczny fotelik samochodowy

Na co zwrócić uwagę kupując fotelik dla dziecka?

Fotelik dla dziecka należy dopasować przede wszystkim do wagi malucha, jednak trzeba go wymieniać również wtedy, gdy dziecko z niego wyrasta. Kiedy głowa dziecka wystaje ponad fotelik należy go zmienić na większy, nie czekając na to, aż waga dziecka przekroczy granicę wyznaczoną dla danej grupy.

Kolejną kwestią jest to, aby fotelik dawał maksymalne zabezpieczenie dziecku. Musi mieć solidną konstrukcję,, mocną skorupę, pasy bezpieczeństwa, a także zabezpieczenie boczne. Przed ostatecznym wyborem warto sprawdzić certyfikaty, jakie ma konkretny fotelik, czy jest zgodny z normami europejskimi, posiada homologację oraz jakie wyniki otrzymał w testach zderzeniowych. Warto też wybrać fotelik, który ma rekomendacje i odznaczenie renomowanych instytutów oraz instytucji związanych z bezpieczeństwem na drodze oraz zdrowiem dziecka.

W tym dziale  Jak pielęgnować i utrzymać fotelik samochodowy w dobrym stanie?