Mleko to bardzo popularny produkt spożywczy będący podstawowym składnikiem diety wielu osób. Pije się je na surowo, gotowane, robi się z niego kakao, zalewa się nim płatki czy też stanowi ono ciekawy dodatek do kawy. Nic więc dziwnego, że dla wielu osób brak mleka jest czymś nie do pomyślenia. Spożywanie mleka jest bardzo ważne, ponieważ produkt ten dostarcza organizmowi wielu składników mineralnych oraz witamin.
Jeszcze do niedawna w sklepach można było znaleźć wyłącznie mleko krowie oraz kozie. Aktualnie oferty sklepów są o wiele bardziej bogate i uwzględniają wiele innych typów mleka. Można więc w nich znaleźć produkty kokosowe, sojowe, a nawet ryżowe. Warto zastanowić się jaka jest między nimi różnica i jakie składniki znajdują się w tych różnych rodzajach mleka.
Mleko krowie i kozie
Oczywiście podstawowym i najbardziej popularnym produktem dostępnym w praktycznie każdym sklepie jest mleko krowie. Jest ono dostępne w wielu wersjach różniących się od siebie zawartością tłuszczu. W przypadku mleka 3,2%, znajdują się w nim witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E oraz K, a także z grupy B. Nie należy zapominać, że mleko krowie jest bogate w wapń oraz inne składniki, takie jak żelazo, fosfor, potas, magnez, sód, cynk oraz kwas foliowy. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na białko zmniejsza się z wiekiem, a jego nadmiar (podobnie jak nadmiar wapnia) może być szkodliwy dla organizmu, więc nie wolno przesadzać z piciem mleka.
Osoby, które cierpią z powodu nietolerancji pokarmowej, mogą zastąpić mleko krowie produktem pochodzenia koziego. Jest to również bardzo zdrowy produkt, w którym można znaleźć dwa razy więcej składników, takich jak potas, fosfor i selen, w porównaniu z mlekiem krowim. Mleko kozie jest lepiej przyswajalne oraz nie zawiera laktozy i kazeiny, która jest przyczyną alergii. Dzięki regularnemu piciu tego rodzaju mleka, można obniżyć poziom złego cholesterolu oraz wzmocnić kości.
Produkty mleczne pochodzenia roślinnego
Okazuje się, że mleko jest produktem, który wcale nie musi pochodzić od zwierząt. Na rynku dostępne są również wersje roślinne. Jednym z przykładów jest mleko sojowe charakteryzujące się dużą zawartością białka i potasu. Uzyskuje się je z ziaren soi, które w pierwszej kolejności są gotowane, a następnie rozdrabniane. Jest to produkt niskokaloryczny, który wspomaga przyswajanie wapnia oraz nie zawiera cholesterolu. Produkt ten poleca się osobom cierpiącym na cukrzycę.
Innym ciekawym produktem jest mleko ryżowe zawierające witaminy z grupy B, żelazo, wapń oraz błonnik, który reguluje procesy trawienne w organizmie. Warto też wspomnieć o mleku kokosowym zawierającym nasycone kwasy tłuszczowe oraz składniki, takie jak mangan, miedź, fosfor, magnez, żelazo, kwas foliowy oraz selen. Jest to również bogate źródło witaminy C, witamin z grupy B oraz niacyny. Produkt ten działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i antywirusowo.
Na co uważać?
Nie zawsze w sklepach sprzedawane są świeże produkty mleczne pochodzenia naturalnego. Często mamy do czynienia z preparatami przetwarzanymi, z różnymi dodatkami chemicznymi, smakowymi czy też z tak zwanymi wyrobami mleko-podobnymi, które nie dostarczają wielu składników organizmowi, a wręcz mogą powodować różne problemy zdrowotne. Warto więc dokładnie sprawdzać skład mleka przed dokonaniem jego zakupu.