Rodzaje wózków dla dziecka – pomoc w wyborze

wózek dziecięcy

Wybór odpowiedniego wózka dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Jeśli będziemy debiutować w roli rodziców, wkraczamy na obcy dla siebie teren, a liczba wskazówek, czasami wzajemnie się wykluczających, na pewno nie ułatwia zadania. Czy wybrać bajerancką gondolę, spacerówkę, czy może droższy, ale praktyczny wózek wielofunkcyjny?

Od czego zacząć poszukiwania wózka?

Zanim zaczniemy szukać wózka, zastanówmy się, w jakich warunkach wózek będzie wykorzystywany. Innego wózka potrzebują zmotoryzowani rodzice mieszkający w centrum zadbanego (i z prostymi chodnikami) miasta, a innego ci, którzy mieszkają na przykład pod lasem i będą poruszać się polnymi drogami. Uzbrojeni w taką wiedzą ruszamy na poszukiwania.

Szukamy pierwszego wózka

Pierwszym pojazdem naszej pociechy będzie wózek głęboki, zwany gondolą, który kształtem przypomina kołyskę z budką. Dziecko korzysta z niego przez pierwsze miesiące życia, a około 6-8 miesiąca rodzice zamieniają gondolę na wózek spacerowy, gdyż ciekawy świata maluch nie chce już tylko leżeć. Pamiętajmy, że lepiej kupić dłuższą gondolę, która szybko nie zrobi się za mała, czy za ciasna. Warto zwrócić uwagę także na wózek wielofunkcyjny, czyli taki, który, jak sama nazwa wskazuje, spełnia kilka funkcji. W skład zestawu wchodzi gondola oraz spacerówka, do których pasuje jeden stelaż, a czasami trzeba zastosować specjalne adaptery. Do kompletu może być dołączony również fotelik samochodowy. Wózek wielofunkcyjny posłuży dziecku od momentu przyjścia na świat aż do chwili, gdy malec nie będzie go już potrzebował, czyli około trzeciego roku życia.

W tym dziale  Przewodnik po typach fotelików samochodowych: Od kategorii 0 do 3

Jaki wózek warto wybrać?

Wózek dziecięcy 2

Zakup wózka wielofunkcyjnego wiąże się z dużym wydatkiem, ale jest to opłacalna decyzja. Jeśli wybierzemy odpowiedni wózek, może się zdarzyć, że nie będziemy potrzebować innego. Spacerówka wchodząca w skład zestawu zazwyczaj jest duża i wygodna, a to sprawia, że w zestawie ze specjalną wkładką posłuży maluszkowi, a i dwulatek będzie podróżował wygodnie. Jeśli kupimy taki wózek, będziemy musieli zadbać o suche i bezpieczne miejsce, w którym będziemy trzymać spacerówkę, zanim dziecko do niej dorośnie.

Jaki powinien być wózek idealny?

Spacerówka powinna być wpinana w obie strony tak, by dziecko mogło na nas patrzeć, lub siedzieć zgodnie z kierunkiem jazdy. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na kolejną spacerówkę, z rozwagą wybierajmy wózek wielofunkcyjny. Zwróćmy uwagę, by spacerówka z zestawu była duża, wygodna i miała wysokie oparcie, które będzie wygodne także dla dwulatka. Pamiętajmy, że wózek będziemy używać przez kila lat, więc musi być naprawdę dobrej  jakości. Wybierzmy wózek dla dziecka, w którym będzie można wymienić te części, które najszybciej się zużywają (na przykład koła, amortyzatory), a serwis będzie dostępny. Siedzisko powinno być wykonane z plamoodpornego materiału, a także powinno być zdejmowane.

Wejście do sklepu z akcesoriami dla dzieci rozpoczyna długą przygodę opartą na poszukiwaniu tego, co ładne, funkcjonalne, wygodne i przydatne. Bez względu na to, czy wybierzemy wózek wielofunkcyjny, czy może spacerówkę, której używać mogą najmniejsze dzieci, kierujmy się rozsądkiem i kupmy taki sprzęt, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

W tym dziale  Fotelik-nosidełko dla niemowląt - czym kierować się podczas wyboru?