Soczewki czy okulary?  Co wybrać latem?

Lato i wakacje to czas beztroski, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Dotyczy to szczególnie osób, które posiadają problemy ze wzrokiem, ponieważ muszą zatroszczyć się o bezpieczeństwo używanych okularów lub soczewek. Co lepiej sprawdza się latem, okulary czy soczewki?

Lato to szczególny czas w roku, który charakteryzuje się często wysokimi temperaturami i znaczną wilgotnością powietrza. W związku z upałami, powszechnie stosuje się klimatyzację w celu obniżenia temperatury otoczenia. Przebywanie w takich klimatyzowanych miejscach naraża na kontakt z suchym powietrzem. Wszystkie te czynniki mają różny wpływ na oczy, które mogą ulegać podrażnieniu i przesuszeniu.

 

Czy okulary na lato to dobry wybór?

Przebywając na słońcu, bezwzględnie należy zakładać okulary przeciwsłoneczne dobrej jakości. Tanie plastikowe modele nie spełnią należycie swojego zadania. Okulary zakupione u optyka ochronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, zwłaszcza podczas urlopu w górach lub nad wodą. Wizyta u optyka mają również pewną zaletę: pozwala na zakup okularów przeciwsłonecznych, które mogą jednocześnie posiadać szkła korekcyjne.

Podobne zalety posiadają soczewki kontaktowe, których stosowanie jest znacznie wygodniejsze. Nie posiadają one wad, które towarzyszą użytkowaniu okularów: m.in. zsuwaniu się ze spoconego nosa, ale nie będą również nadawać się do noszenia w każdej sytuacji. Niektóre produkty są wyposażone w filtr UV, który chroni oczy przed słońcem, ale nie będą chronić tak skutecznie jak okulary.

W tym dziale  Jak oczyścić organizm z toksyn?

 

Czy można zakładać soczewki kontaktowe latem?

Noszenie soczewek kontaktowych latem może sprawić pewne problemy. Przede wszystkim, należy ograniczyć ich stosowanie planując urlop na plaży. Kontakt ze słoną wodą i piaskiem może okazać się bardzo niebezpieczny. Podobnie jest z noszeniem soczewek na basenie. Należy bezwzględnie tego unikać. Kontakt z bakteriami i chlorem może doprowadzić do podrażnień oczu i ciężkich powikłań.

Nowoczesnym rozwiązaniem niewielkich problemów ze wzrokiem jest ortokorekcja. Jest to metoda polegająca na zakładaniu na noc soczewek, które w czasie snu modelują kształt rogówki oka. Dzięki temu, wada wzroku jest chwilowo naprawiona, a może to trwać od 16 do 40 godzin. Takie rozwiązanie wyklucza zarówno stosowanie okularów, jak i tradycyjnych soczewek kontaktowych na dzień.

Rozwiązaniem problemu suchości oczu powodowanym przez wysoką temperaturę lub klimatyzację, mogą być specjalne soczewki kontaktowe ze środkiem nawilżającym. Pozwolą one nie tylko zachować naturalną wilgotność oczu, ale również przepuszczają powietrze, dzięki czemu są bardzo bezpieczne.

 

Co jest lepszym wyborem: okulary czy soczewki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co lepiej sprawdzi się latem: okulary czy soczewki kontaktowe? Oba typy korekcji wad wzroku posiadają swoje mocne i słabe strony. Okulary z pewnością przydadzą się podczas wypoczynku w górach lub nad morzem, gdzie soczewki mogą być wystawione na niszczące działanie piasku lub bakterii pochodzących z wody. Soczewki docenią natomiast osoby aktywnie spędzające wolny czas lub dużo przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wybór odpowiedniej ochrony to kwestia indywidualna.

W tym dziale  Sprawdzone sposoby na stres