Studia informatyczne, dla kogo

Tysiące maturzystów każdego roku staje przed koniecznością wyboru kierunku studiów. Szeroka oferta dostępnych kierunków i uczelni nie ułatwia tego wyboru. Zanim podejmie się decyzje, trzeba dobrze poznać swoje zainteresowania, by trzech lub pięciu lat nauki nie uznać za zmarnowany czas. Wielu młodych ludzi nie ma tego typu dylematów i z przekonaniem decyduje się na informatykę, która stała się najczęściej wybieranym kierunkiem studiów.

Dobry kierunek studiów. Kto powinien studiować informatykę?

Wybór kierunku studiów w dużym stopniu decyduje o karierze zawodowej, więc należy podejmować go świadomie, pytając siebie o to, co jest naszą pasją i czym się interesujemy. Najczęściej powtarzana rada przy wyborze studiów każe decydować się na kierunek, którego studiowanie będzie dla nas pasją i przyjemnością, a nie męczarnią. Na informatykę powinna więc zapisać się osoba, która lubi pracować przy komputerach, ale ma świadomość, że są to studia trudne i czasochłonne. Nie chodzi jednak tylko o czas spędzany na uczelni, ale także o wiele godzin, które trzeba będzie spędzić na samodzielnej nauce. Program studiów obejmuje nie tylko pracę przy tworzeniu programów komputerowych, lecz także wiele godzin nauki matematyki, bez której trudno zrozumieć zawiłości innych przedmiotów ścisłych. Nawet jeśli zdawało się na maturze rozszerzoną maturę z matematyki, która do łatwych nie należy, a jej wynik był pozytywny, może się okazać, że i tak mamy wiele braków i trzeba będzie je nadrobić, by móc zaliczyć pierwszy semestr studiów.

W tym dziale  Podyplomówki – dlaczego warto się nimi zainteresować?

Czy warto studiować informatykę?

Informatyka to kierunek studiów, który obejmuje wszechstronne wykształcenie, w skład którego wchodzą dziedziny informatyki teoretycznej i praktycznej. Do programu studiów zalicza się także systemy komputerowe, bazy danych, grafikę komputerową oraz inżynierię oprogramowania. Student uczy się także podstaw fizyki i elektroniki cyfrowej, ekonomii oraz podstaw prawa pracy, co ma być pomocne w życiu zawodowym. Jeśli więc lubimy informatykę i nie przeraża nas to, że trzeba się dużo uczyć i poświęcać czas na pracę przy komputerze, warto wybrać ten kierunek studiów. Przeglądając oferty na rynku pracy, możemy się przekonać, iż pracodawcy szukają dobrych programistów a błyskawiczny rozwój branży IT nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić. Trzeba jednak pamiętać, że informatyk, który nie jest pasjonatem, będzie się w pracy po prostu męczył. Ponownie wracamy do stwierdzenia, że nie można studiować kierunku, który nas nie interesuje; tak samo jest w przypadku informatyki.

Bez wątpienia informatyka to przyszłościowy kierunek studiów, po ukończeniu którego są najlepsze perspektywy zawodowe. Rozwój nowoczesnych technologii i gospodarki sprawia, iż popyt na pracowników IT stale rośnie. Trzeba mieć jednak świadomość, że są to studia trudne, na których dobrze się będą czuły osoby, dla których przedmioty ścisłe nie są czarną magią.

W tym dziale  Szkolenia – teoria czy praktyka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *