Superfood – co to jest i czy jest zdrowe?

Superfoods to popularne w obecnych czasach produkty żywnościowe. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie one są, a także czy są zdrowe.

Co to jest superfoods?

Superfoods to produkty, które są powszechnie uważane za zdrowe oraz mające pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Zazwyczaj są to produkty nieprzetworzone, które mają pochodzenie roślinne. Ich główną zaletą jest naturalność oraz brak sztucznych dodatków i innych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. W superfoods można znaleźć liczne witaminy oraz związki mineralne, a także fitozwiązki, czyli korzystne substancje pochodzenia roślinnego. Produkty te stanowią fantastyczne uzupełnienie codziennej diety w niezbędne składniki, ale także antyoksydanty oraz błonnik, który jest tak potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. W większości superfoods można znaleźć substancje, które są dość łatwo przyswajane przez organizm człowieka.

Rodzaje superfoods

Superfoods to dość zróżnicowana grupa produktów, w której można wyróżnić przede wszystkim składniki pochodzenia roślinnego. Wśród najpopularniejszych superfoods można wskazać następujące:

  • jagody, które są istotnym źródłem antyoksydantów,
  • truskawki, w których składzie można znaleźć błonnik oraz pektyny, które w pozytywny sposób wpływają na proces trawienia,
  • borówki amerykańskie, w których znajdują się liczne witaminy oraz związki mineralne,
  • nasiona chia, które są bogate w korzystne dla zdrowia kwasy omega-3,
  • komosa ryżowa, w której składzie można znaleźć niezbędne aminokwasy,
  • kurkuma, która w pozytywny sposób wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, a także zachodzące w nim procesy metaboliczne.
W tym dziale  Sok z wyciskarki czy sokowirówki – który jest zdrowszy?

Zalety superfoods

Superfoods to produkty, których spożywanie ma szereg korzystnych aspektów. Przede wszystkim stanowią bogate źródło antyoksydantów, czyli polifenoli, które opóźniają procesy starzenia, a także minimalizują ryzyko powstawania różnych schorzeń. Oprócz tego superfoods dostarczają w diecie wielu niezbędnych witamin oraz minerałów i charakteryzują się dość wysoką gęstością odżywczą. Warto je włączyć do swojej codziennej diety zamiast stosowania syntetycznych suplementów. Superfoods dostępne są w sprzedaży w dość zróżnicowanych rodzajach, dlatego każdy człowiek ma możliwość wyboru produktów dostosowanych do swoich indywidualnych preferencji.

Jak stosować superfoods?

Superfoods to produkty, które można stosować na wiele różnych sposobów. Dlatego ich jedzenie nie powinno nikomu sprawić trudności. Suszone owoce oraz nasiona można dodawać do różnych potraw, takich jak na przykład sałatki lub owsianki. Natomiast superfoods w formie proszku idealnie sprawdzi się jako jeden ze składników zup lub koktajli. Poszczególne superfoods można także spożywać w formie samodzielnej, na przykład jako przekąskę w ciągu dnia. Możliwych opcji do wyboru jest bardzo wiele, a więc warto je dostosować do swoich indywidualnych preferencji oraz gustu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *