Testy diagnostyczne, jakie możesz wykonać sam

Wizyty w przychodni są czasochłonne, więc unikasz ich nawet, gdy podejrzewasz u siebie chorobę. W rezultacie żyjesz w niepewności, stresując się i wymyślając coraz czarniejsze scenariusze. A tymczasem, aby upewnić się, że nic Ci nie dolega, wystarczy wykonać testy diagnostyczne w swoim domu.

Kiedy warto sięgnąć po testy?

Skorzystaj z nich, jeśli niepokoi Cię twój stan zdrowia i chcesz rozwiać swoje obawy lub zależy Ci na uzyskaniu wstępnego wyniku badania jeszcze zanim odwiedzisz lekarza. Testy diagnostyczne sprawdzą się na przykład wtedy, gdy złapiesz kleszcza. Nawet jeśli usuniesz go samodzielnie, istnieje ryzyko, że zaraziłeś się od niego boreliozą. Nie musisz jednak czekać w stresie na wystąpienie pierwszych objawów choroby lub przerywać wakacji, by poddać się badaniom w szpitalu. Wystarczy, że wykonasz prosty test przy użyciu płytki testowej, pipety i nakłuwacza, które kupisz w zestawie w każdej aptece. Pamiętaj jednak o tym, by nie przeprowadzać badania w dniu usunięcia kleszcza, a dopiero po dwóch tygodniach – tylko wtedy jego wynik będzie wiarygodny.
Testy diagnostyczne są niezastąpione, jeśli podejrzewasz u siebie występowanie choroby wenerycznej tj. kiła. Dzięki nim możesz przeprowadzić dyskretne badanie w domowym zaciszu i dopiero w przypadku pozytywnego wyniku podzielić swoje obawy z lekarzem.
W aptekach jest też dostępna szeroka oferta testów, które pomogą Ci: ustalić, na jaki rodzaj alergii cierpisz; wykluczyć zachorowanie na niedoczynność tarczycy oraz stwierdzić, czy obserwowane przez symptomy są faktycznie objawami nadchodzącej menopauzy. Istnieją także badania pozwalające wykazać obecność narkotyków w organizmie – są one chętnie kupowane przez rodziców nastoletnich dzieci, które stwarzają problemy wychowawcze. Popularnością wśród kierowców cieszą się natomiast alkotesty, umożliwiające szybkie sprawdzenie poziomu stężenia alkoholu we krwi.

W tym dziale  5 dań, do których możesz dodać boczek wędzony

Źródło wiedzy dla przyszłych rodziców

Testy diagnostyczne mogą również stanowić cenną bazę informacji zdrowotnych dla osób spodziewających się dziecka. Mężczyznom pomagają one określić ilość i jakość plemników oraz oszacować szansę na zapłodnienie partnerki. Kobiety mogą natomiast przeprowadzić badanie, które wskaże dni płodne, a po kilku tygodniach od uzyskania satysfakcjonującego wyniku przeprowadzić test ciążowy. Dzięki testom przyszli rodzice oszczędzają czas, który straciliby na długich i krępujących wizytach w przychodni oraz klinice leczenia niepłodności. Korzystanie z testów diagnostycznych jest łatwe i wygodne, dlatego nie obawiaj się po nie sięgać, gdy podejrzewasz u siebie występowanie chorób możliwych do zdiagnozowania w domu. Badania wyróżniają się dużym stopniem wiarygodności, dlatego w razie stwierdzenia schorzenia mogą przyspieszyć postawienie ostatecznej diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Wszystkie testy są też łatwo dostępne – możesz je kupić w stacjonarnej aptece lub zamówić przez Internet.