Twoje dziecko właśnie skończyło pierwszą klasę. Czy jest już gotowe na wyjazd na kolonię letnią? Dowiedz się wszystkich szczegółów

Kolonie to dla wielu dzieci najlepszy sposób na spędzenie wakacji. Dodatkowo w tym czasie rodzice mają chwilę dla siebie. Kiedy jednak dziecko jest gotowe na taki samodzielny wyjazd? Czy maluch, który ukończył pierwszą klasę szkoły podstawowej może jechać na kolonię? Na jaki obóz wysłać takie dziecko?

Nie zniechęcać

Przede wszystkim to samo dziecko musi chcieć wyjechać na kolonię. Nie można wysyłać na obóz malucha, który tego nie chce i to otwarcie manifestuje. Niektóre dzieci na kolonie wyjeżdżają już w wieku 6 lat. Są jednak i takie, które potrzebują na to nieco więcej czasu. Sporo zależy w tym przypadku nie tyle od wieku dziecka, ale od jego charakteru, temperamentu czy stopnia samodzielności.
Niektóre dzieci z założenia odmawiają wyjazdu na kolonię, bo nie wiedzą z czym to się wiąże. Trzeba je więc stopniowo z tematem oswajać. Warto podkreślać jakie są zalety takiego wyjazdu – poznanie nowych miejsc i znajomych w podobnym wieku, zabawa na świeżym powietrzu w ciekawym miejscu itd. Organizatorzy na ogół od razu informują jaki będzie program wyjazdu. Dobrze jest przedstawić go swojemu dziecku.

Czy moje dziecko jest gotowe na wyjazd na kolonię?

Dziecko, które jest wysyłane na kolonię musi potrafić samodzielnie się ubrać czy umyć. Powinno być komunikatywne i informować wychowawcę o swoich potrzebach. Nie może z każdym, nawet błahym problemem dzwonić od razu do rodziców. Dobrze, gdy jest otwarte na rówieśników, chociaż nie musi być od razu tzw. duszą towarzystwa.
Wielu rodziców odkłada kolonie na kolejny rok z uwagi na fakt, że dziecko może po prostu za rodzicami w czasie takiego wyjazdu tęsknić. To jednak podstawowy błąd. Tak naprawdę każde dziecko tęskni za mamą i tatą. Jest to zjawisko zupełnie normalne. Wiele zależy jednak od tego, jak sobie z tym uczuciem będzie potrafiło poradzić. Nie można dziecka straszyć wyjazdem i nastawiać do niego negatywnie. Warto przedstawić tęsknotę jako emocję normalną i naturalną. W razie potrzeby maluch zawsze może z rodzicami porozmawiać przez telefon.

W tym dziale  Przewodnik po typach fotelików samochodowych: Od kategorii 0 do 3

Jaką kolonię wybrać dla dziecka?

W tym przypadku sporo zależy oczywiście od wieku dziecka. Dlatego dobrze jest poszukać wyjazdów, które organizowane są dla dzieci w określonym wieku np. do 13. roku życia. W praktyce kolonie organizowane dla dzieci w wieku od 7 do 18 lat dobrym pomysłem nie są, nawet gdy część zajęć odbywa się w mniejszych grupach.
Na pierwszy wyjazd można wybrać miejsce położone niezbyt daleko od miejsca zamieszkania. Kolonie organizowane są nawet na kilka dni i w niewielkich grupach. Wówczas maluchy otoczone są naprawdę troskliwą opieką. Obecnie kolonie w niczym nie przypominają te sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Coraz większą popularnością cieszą się np. wyjazdy tematyczne – sportowe, artystyczne, językowe, detektywistyczne itd. Warto wybrać tematykę odpowiednio do zainteresowań dziecka.

Źródło: https://quatromondis.pl/kolonie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *