Wybieramy odpowiednią farbę do włosów

W drogeriach i salonach kosmetycznych dostępne są różnego rodzaju preparaty koloryzujące włosy. Można wybierać wśród farb, płukanek oraz szamponów koloryzujących. Jaka farba do włosów będzie najlepsza? Lepiej wybrać produkt trwale koloryzujący czy zmywalny?

Jakie są rodzaje farb do włosów?

Wśród produktów dostępnych na sklepowych półkach znaleźć można kilka rodzajów produktów koloryzujących. Do najpopularniejszych należą produkty zmywalne, farby trwałe i produkty ziołowe. Do farb zmywalnych zaliczają się następujące produkty:

farby jednodniowe – są to produkty dla osób, które chcą szybko i na krótki czas zmienić kolor włosów. Z reguły mają postać kremu, który nakłada się na włosy. Produkty tego typu nawet po nałożeniu na włosy mogą brudzić ubranie i skórę;

szampony – koloryzują włosy na okres ok. tygodnia, dwóch. Producenci zazwyczaj określają trwałość koloru na kilka myć. Produkt taki nie niszczy włosów, ale jednocześnie nie daje trwałego koloru.

Po tego rodzaju produkty powinny sięgać osoby, które posiadają cienkie i zniszczone włosy i szukają bezpiecznego sposobu na zmianę swojego wyglądu.

Jeżeli chodzi i farby trwale koloryzujące to dają one dobre i trwałe pokrycie włosów kolorem. Dzięki nim można przyciemnić lub rozjaśnić włosy. Dobrze pokrywają siwiznę i odrosty. Obecnie można dostać bezpieczne farby bez amoniaku, a nawet produkty przeznaczone dla kobiet w ciąży.

W tym dziale  Walka z łupieżem - porady eksperta

Warto pamiętać, że farby zawierają w sobie często składniki mogące wywołać uczulenie i duszności. Dlatego przed ich użyciem należy wykonać test na skórze.

Po farby trwale koloryzujące powinny sięgać osoby chcące rozjaśnić włosy, a także pokryć siwiznę, jak również pragnące na długi czas odmienić kolor swoich włosów.

Farby roślinne to dość nowy produkt na rynku drogeryjnym. W ich składzie można znaleźć między innymi hennę oraz wyciągi z owoców i proteiny roślinne.

Jaką farbę wybrać z drogerii czy z salonu fryzjerskiego?

Farby drogeryjne są tańsze, ale jednocześnie nie oferują tylu odcieni co farby profesjonalne. Mają też nieco słabszy skład i mogą powodować przesuszenie włosów. Koloryzacja farbami profesjonalnymi utrzymuje się na włosach nawet do 6 tygodni, a jej skład jest optymalny dla włosów, gdyż fryzjer może go indywidualnie dobrać. Największą wadą takiej farby jest koszt nawet do 250 zł plus cena usługi i fryzjera.

Jakich składników w farbach unikać?

Nowoczesne farby do włosów są coraz bardziej bezpieczne zarówno dla struktury włosa, jak i naszego zdrowia. Jednak w dalszym ciągu w składzie farb mogą znajdować się szkodliwe substancje. Jeżeli w farbie znajduje się któraś z tych substancji, lepiej jej nie kupować:

amoniak – jest to jeden z podstawowych składników wielu farb, jednak nie należy ich wybierać, gdyż działanie amoniaku polega na otwieraniu włosa, by pigment mógł do niego wniknąć, może to wysuszać włosy, a także pozbawiać je melaniny oraz naruszać strukturę włosa;

W tym dziale  Oi Oil - Rewolucja w pielęgnacji włosów

alergeny – takie substancje jak nikiel, fenylodeimainy, enylenoiiamina, siarczany, rezocyna, nadtlenek wodoru mogą powodować uczulenia np. zaczerwienienie czy swędzenie, a także duszności;

substancje drażniące – do nich zalicza się między innymi chlorki propylenu, glikol;

substancje rakotwórcze – wśród tych substancji wymienia się 2-4 toluenodiaminę, fenyloenodiaminy oraz 4-amino-2-nitrofenol.

Jak dobrać kolor włosów?

Najlepiej, aby kolor włosów dobrał profesjonalista. Styliści fryzur są przeszkoleni do dobierania koloru włosów do typu urody klientki. Przy doborze zwraca się uwagę na odcień cery, kolor i oprawę oczu oraz kształt twarzy.

Jeśli samodzielnie dobieramy kolor farby drogeryjnej warto zwrócić uwagę na to, że kolor pokazany na opakowaniu jest jedynie poglądowy i z reguły wychodzi ciemniejszy. W przypadku radykalnych zmian kolorów np. z ciemnego brązu na platynowy blond, konieczna jest dekoloryzacja, a w odwrotnej sytuacji przyciemnienie włosów przed uzyskaniem finalnego efektu.

Ważna jest też odpowiednia pielęgnacja włosów farbowanych. Do ich mycia i odżywiania należy używać produktów przeznaczonych do włosów farbowanych, gdyż zawierają one w sobie odpowiednio skomponowane składniki odżywcze i nawilżające, tak potrzebne włosom po farbowaniu. Wiele z takich produktów zawira w sobie również składniki podkreślające i przedłużające efekt farbowania.