Wypalenie zawodowe – jak sobie poradzić?

Wielu ludzi kończąc studia, liczy na bardzo dobrze płatną, ciekawą pracę zgodną z ich zainteresowaniami. Sporej liczbie osób udaje się to, ale należy liczyć się z tym, że nie zawsze uda się otrzymać takie stanowisko, na jakie dana osoba liczyła. Może się również okazać, że wymarzona praca nie do końca spełnia oczekiwań pracownika. Poważnym problemem dotykającym wielu ludzi pracujących jest syndrom wypalenia zawodowego.

 Samo wypalenie zawodowe nie jest trudne do zdiagnozowania, jednak walka z nim wymaga sporego nakładu czasu i pracy związanej z koniecznością wprowadzenia zmian o charakterze emocjonalnym oraz psychicznym. Bardzo dużym problemem jest uzależnienie od pracy. Ludzie uważają, że trzeba pracować coraz więcej, aby dużo zarabiać oraz aby utrzymać się na swoim stanowisku. Właśnie takie zachowania wpływają na możliwość pojawienia się problemu, jakim jest wypalenie zawodowe.

Jak skutecznie unikać wypalenia zawodowego?

Często symptomy wypalenia zawodowego są silne, a ich zwalczanie zajmuje wiele miesięcy, a nawet lat i może się to wiązać z koniecznością częstych wizyt u psychologa. Warto więc stosować kilka zasad, dzięki którym można przeciwdziałać takiemu problemowi:

  • Warto wybrać studia dopasowane do własnych zainteresowań. Dzięki temu w przyszłości rośnie szansa na otrzymanie pracy, która jest ściśle związana z zainteresowaniami i pasją danej osoby.
  • Podstawą jest skuteczne oddzielanie spraw osobistych od zawodowych. Oznacza to, że problemy w pracy nie powinny odbijać się na relacjach z domownikami, rodziną i przyjaciółmi.
  • Ważną sprawą jest zachowanie asertywności. Wielu ludzi boi się odmówić szefowi pracy po godzinach, ponieważ boją się, że stracą pracę lub ich relacje z szefem ulegną pogorszeniu. Brak asertywności może doprowadzić do pracoholizmu, a to z kolei do wypalenia zawodowego.
  • Odpoczynek jest również bardzo istotny. Urlopy, wyjazdy wakacyjne czy też zwykły odpoczynek po przyjściu do domu pozwala zapomnieć o pracy i „naładować akumulatory”.
W tym dziale  Podyplomówki – dlaczego warto się nimi zainteresować?

Zmiana branży?

Czasem problem może dotyczyć błędnej decyzji podejmowanej jeszcze na etapie nauki. Na szczęście nigdy nie jest za późno na nowe lub uzupełniające studia, dzięki którym można zmienić branżę na taką, która jest bardziej dopasowana do zainteresowań danej osoby. Otrzymanie ciekawej pracy po studiach sprawia, że nie będzie się ona nudziła, a to z kolei przekłada się na mniejsze ryzyko wystąpienia problemu wypalenia zawodowego.

Na szczęście w Polsce działa mnóstwo uczelni, które oferują nie tylko studia dzienne dla maturzystów, którzy dopiero co ukończyli szkoły średnie. Coraz częściej w takich szkołach można znaleźć oferty edukacji wieczorowej czy też weekendowej. Dzięki temu osoby pragnące zmienić branżę lub rozwijać się, mają możliwość pogodzenia nauki z pracą zawodową i życiem prywatnym. Warto więc przejrzeć zasoby Internetu, aby znaleźć uczelnie oferujące studia dopasowane do konkretnych zainteresowań. W ten sposób można będzie łatwiej znaleźć pracę, w której wypalenie zawodowe nie stanowi żadnego zagrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *