Większość z nas chce dobrze się odżywiać i dlatego wciąż poszukujemy zdrowych produktów, które warto wprowadzić do swojej diety. W związku z tym powinniśmy wziąć pod uwagę amarantus. To zboże XXI wieku zawiera cenne składniki odżywcze, a regularne jego spożywanie bardzo dobrze wpływa na cały organizm.
Jakie składniki odżywcze zawiera amarantus?
Szarłat wyniosły czyli amarantus to doskonałe źródło żelaza. Zawiera go około pięć razy więcej, niż szpinak. Oznacza to, że zdecydowanie powinny go jeść osoby z anemią, a także kobiety w ciąży oraz matki karmiące.
Kolejne ważne składniki, jakie można znaleźć w amarantusie to wapń i fosfor. Właśnie dzięki nim mamy mocnie kości i zęby. Poza tym każdy z nas powinien mieć odpowiednie stężenie wapnia w surowicy krwi, w przeciwnym razie mogą grozić nam zaburzenia rytmu, a nawet niewydolność serca.
Do prawidłowej pracy głównego narządu układu krążenia potrzebny jest również odpowiedni poziom potasu. Niedobór tego pierwiastka powoduje też nieprzyjemne skurcze mięśni oraz zatrzymywanie wody w organizmie, żeby więc temu zapobiec warto jeść amarantus. Zawiera on także magnez, którego niedobór objawia się zmęczeniem oraz ciągłym zdenerwowaniem. Cynk i miedź to kolejne pierwiastki, które można znaleźć w nasionach tej rośliny, a jeśli chodzi o witaminy – przede wszystkim B6, kwas foliowy, kwas pantotenowy, D, A, E , C i K.
Amarantus to źródło dobrze przyswajalnego białka – zawiera go więcej niż mleko. Nie brakuje w nim także nienasyconych kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu, podobnie jak błonnik – „miotła” dla naszego przewodu pokarmowego. Okazuje się, że amarantus zawiera więcej błonnika, niż otręby owsiane. Na dodatek nie brakuje w nim antyoksydantów, które przeciwdziałają powstawaniu nowotworów, a także skwalenu, który działa regenerująco i odmładzająco.
Jak można przyrządzać amarantus?
Bez wątpienia amarantus to naprawdę zdrowy produkt, a na dodatek jest lekkostrawny i nie zawiera glutenu. Można kupić go jako ziarno, mąkę lub popping.
Jeśli chodzi o ziarna, trzeba zalać je gorącą wodą tak, aby było jej około 3 razy więcej niż amarantusa, a następnie należy gotować je przez kwadrans. W ten sposób otrzymujemy dodatek do drugiego dania, zup, sałatek czy deserów. Bardzo dobrze zastępuje ryż, ziemniaki czy makaron.
Z mąki amarantusowej można zrobić właściwie wszystko to, co z pszennej, jednak w przeciwieństwie do pszenicy, amarantus jest bogaty w drogocenne składniki. Warto również sięgać po popping, czyli amarantu ekspandowany, wygląda i smakuje trochę jak ryż dmuchany – można traktować go jako przekąskę lub dodatek do deseru.
W sklepach ze zdrową żywnością oraz niektórych marketach, a także w Internecie można znaleźć również płatki, musli, pieczywo chrupkie, ciastka i batony z amarantusem. Z pewnością lepiej zjeść tego rodzaju przekąskę niż tradycyjne słodycze.
Szarłat wyniosły uprawiany jest od bardzo dawna, a jednak właściwie dopiero teraz dowiadujemy się coraz więcej o jego cennych właściwościach, które powodują, że warto włączyć go do naszego codziennego menu.