Zdrowy obiad dla dzieci – czyli jaki?

 

Coraz więcej ludzi stara się jeść zdrowo, jednak karmienie dzieci odpowiedniej jakości jedzeniem jest szczególnie ważne. Ich intensywny rozwój sprawia, że konieczne jest dostarczenie im niezwykle dużej dawki witamin i wartości odżywczych. Jakie zatem obiady są właściwe dla dzieci?

Jakie produkty powinny znaleźć się w obiedzie dla dzieci?

Rozważając podczas zakupów co powinno znaleźć się w obiedzie przygotowanym dla dzieci, przede wszystkim należy kierować się tym, co zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Podstawą oczywiście jest zapoznanie się z tym co znajduje się na samym dole piramidy żywienia. Od kilku lat na pierwszej pozycji nie widnieją produkty spożywcze, a wysiłek fizyczny. Warto o tym pamiętać, ponieważ jest to świetne uzupełnienie każdego rodzaju diety.

Jako pierwsze produkty spożywcze widnieją owoce i warzywa. To absolutna podstawa każdego człowieka, niezależnie do tego, ile ma lat. Dlatego każdy obiad powinien przede wszystkim bazować właśnie na warzywach. Mogą one być podawane w różnej postaci. Dobrze, jeśli obok takich, które są podawane obróbce termiczne np. są gotowane, znalazły się również takie, które można spożywać na surowo. Uznaje się bowiem, że podczas smażenia, pieczenia czy gotowania wytraca się spora ilość bardzo cennych wartości odżywczych. Dlatego tak ważne jest przygotowywanie surówek czy sałatek, które będą pysznym uzupełnieniem całości.

W tym dziale  Jak i jakie spożywać posiłki aby żyć długo i zdrowo

 

Na drugim miejscu są produkty pełnoziarniste. Będą one idealne jako drugie danie, ponieważ należą do nich kasze, ryże i makarony. Bardzo dobrze komponują się z wszelkiego rodzaju mięsami, a w przypadku niektórych dzieci na pewno będą bardziej przyswajalne, aniżeli warzywa.

Jak przygotować zdrowy obiad dla dzieci?

Podczas przygotowywania obiadu dla dzieci należy brać pod uwagę dwa czynniki – nie tylko to czy jest on zdrowy, ale również jak został przygotowany oraz w jaki sposób zostanie podany naszej pociesze.

 

Podczas gotowania obiadu dla dzieci warto jest zrezygnować całkowicie lub w bardzo duży stopniu ograniczyć smażenie. Niestety jest to jeden z najmniej zdrowych sposobów na przygotowywanie dań, głównie ze względu na tłuszcze. Jeśli jednak nie da się przygotować obiadu w inny sposób, warto jest wybierać wysokiej jakości tłuszcze i oleje jak np. masło klarowane czy oliwa z oliwek.

 

Smażenie natomiast dobrze jest zastąpić pieczeniem, które niekiedy jest o wiele szybszym sposobem na przygotowanie obiadu, ponieważ często konieczne jest jedynie pokrojenie wszystkich składników. Ponadto pieczenie sprawia, że dania są niezwykle smaczne, a dodatkowo nie jest problemem przygotowania różnego rodzaju posiłków w tym samym czasie.

Najbardziej zdrowym sposobem na obiad dla dzieci jest gotowanie na parze. Można je wykonać poprzez nakładkę na garnek z gotująca się wodą lub zakup odpowiedniego sprzętu. W ten sposób możliwe jest przygotowanie zarówno mięs, ryb, jak i warzyw.

W tym dziale  Jakie przekąski podawać do alkoholu

 

Podanie obiadu powinny być wykonane w sposób estetyczny oraz atrakcyjny dla maluchów. Jeśli nie lubią jakiegoś składniku, a jest on wartościowy, warto jest spróbować go ukryć, między innymi produktami.