Jak zminimalizować spożycie cukru w codziennej diecie i dlaczego jest to ważne dla zdrowia?

Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że jednym z najpoważniejszych problemów odnoszących się do naszej codziennej diety jest to, że jest ona zbyt bogata w cukier. Rodzą się więc aż dwa pytania. Pierwsze dotyczy tego, z jakimi zagrożeniami mamy do czynienia. Drugie odnosi się do skutecznych sposobów na to, aby spożywać go mniej i nie ulegać pokusie jego szybkiego uzupełnienia.

Dlaczego cukier ma tak niekorzystny wpływa na nasze zdrowie?

Ilekroć mówi się o zbyt dużej ilości cukru w codziennej diecie, zwraca się uwagę na to, że problem otyłości nie jest już czymś, co znamy tylko z opowieści. Trudno jest nam się z tym pogodzić, prawdą jest jednak to, że z otyłością zmagają się również Polacy – nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. O tym, jak poważnym zagrożeniem dla zdrowia jest otyłość, nikomu nie trzeba przypominać, a przecież nie jest ona wcale jedynym problemem generowanym przez nadmiar cukru w codziennym menu.
Mówiąc o zagrożeniu, z jakim mamy do czynienia, gdy spożywamy zbyt wiele cukru, należy wspomnieć także o podwyższonym ryzyku miażdżycy, cukrzycy typu 2, insulinooporności oraz stłuszczenia wątroby. Nadmiar cukru w codziennej diecie to także niemal pewne problemy z próchnicą, a nikomu chyba nie trzeba dziś przypominać, jak trudna, a jednocześnie kosztowna jest walka o to, aby mieć dobrze prezentujące się uzębienie.

W tym dziale  Zdrowy obiad dla dzieci - czyli jaki?

Sposoby na ograniczenie cukru

Jednym z poważniejszych problemów związanych z nadmiarem cukru w codziennej diecie jest brak świadomości tego, jak wiele się go spożywa. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że cukier znajduje się w słodyczach i napojach gazowanych, zapominamy jednak, że jest też dodawany do nabiału i do niemal każdego produktu gotowego. Pierwszym krokiem na drodze do jego eliminacji z codziennej diety wydaje się więc zapoznawanie się ze składami produktów. Robiąc zakupy w sklepach takich jak Spar, dobrze jest więc wyrobić w sobie nawyk czytania etykiet tych wszystkich produktów, po które się sięga. Nawet, jeśli zajmie nam to na początku sporo czasu, zdrowie jest tego warte.
Chcąc spożywać mniej cukru nie trzeba wcale rezygnować ze słodyczy, choć zawsze warto zastanowić się nad ograniczeniem ich jedzenia. Warto rozważyć jednak także kilka innych zmian w codziennej diecie. Niebezpieczne mogą być przecież także słodzone napoje, w tym choćby wody smakowe, często błędnie postrzegane jako zdrowszy odpowiednik napojów gazowanych. Dobrym pomysłem może być też ograniczenie ilości cukru dodawanego do kawy lub herbaty.
Szukając sposobu na ograniczanie cukru w codziennej diecie dobrze jest też pomyśleć o jego zamiennikach. Tu jednak zalecana jest daleko posunięta ostrożność. Lekarze nie mają wątpliwości, że niektóre słodziki mogą być równie niebezpieczne jako on. Jeśli więc chcemy stosować któryś z nich w większej ilości, nie podejmujmy decyzji samodzielnie. Skonsultowanie jej z lekarzem z pewnością okaże się szczególnie dobrym pomysłem.

W tym dziale  Czy wszystkie słodycze szkodzą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *