Przewodnik po typach fotelików samochodowych: Od kategorii 0 do 3

Przepisy, które obowiązują w Polsce, jasno regulują zasady przewożenia dziecka w aucie i mówią, że powinno one być przewożone w foteliku samochodowym. Obowiązek ten dotyczy dzieci do 12 roku życia lub do chwili, kiedy dziecko przekroczy 150 cm wzrostu. Podróż bez fotelika zgodnie z przepisami skutkuje mandatem, a co ważniejsze może wiązać się z poważnymi urazami w przypadku kolizji. Foteliki samochodowe podzielone są na typy dopasowane do wieku i wagi dziecka.

Fotelik samochodowy rodzaje – podział według wieku od 0 do 3

Foteliki samochodowe Recaro, tak jak każde inne foteliki do przewozu najmłodszych podzielone są na cztery grupy: 0 dla dzieci od urodzenia do ok. 9 miesięcy i 10 kg wagi, 0+ przeznaczona dla dzieci od urodzenia do 13 kg, czyli do ok. 18 miesięcy, Grupa I to foteliki dla dzieci w wieku 8 miesięcy – 4 lata. Oprócz podstawowych klasyfikacji wyróżnia się kilka pośrednich formatów fotelików, które niejako łączą ze sobą kilka, bądź wszystkie grupy w przedziale 0 do 36 kg.

Grupa 0 i 0+
Modele te są przeznaczone dla noworodków i niemowląt. Zgodnie z polskim prawem muszą być montowane tyłem do kierunku jazdy, w najbardziej bezpieczny sposób dla delikatnego kręgosłupa niemowlęcia.

W tym dziale  Foteliki z nosidełkiem od marki Recaro - przegląd

Cechy charakterystyczne fotelików w przedziale od 0 kg

Foteliki tego typu mają możliwość dwojakiego montażu zarówno przy pomocy pasów samochodowych, jak i również na podstawie bazy, która uchodzi za bezpieczniejszą niż pasy. W przypadku bazy mały pasażer przypinany jest przy pomocy uprzęży bezpieczeństwa w pięciu punktach mocowania. Foteliki samochodowe Recaro w przedziale od 0 kg wyposażone są w specjalną wkładkę redukcyjną, która spłyca wyprofilowaną powierzchnię fotelika po to, aby dokładniej dopasować fotelik do niemowlęcia.

Grupa I fotelików do 18 kg

Foteliki z tej grupy są przeznaczone dla dzieci o wadze od 9 kg do 18 kg, czyli z doświadczenia wiadomo, że dla dzieci w wieku mniej więcej do 4 roku życia. Fotelik tej grupy znajduje zastosowanie w chwili kiedy wyrośnie z nosidełka, czyli mniej więcej po ukończeniu pierwszego roku życia. Foteliki w tym rozmiarze dają użytkownikom możliwość zamontowania ich zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Używanie fotelików dopasowanych dla dzieci do 4 roku życia skutecznie chroni dziecko w przypadku niebezpiecznego zdarzenia na drodze lub nawet gwałtownego hamowania.

Dodatkowe atrybuty fotelików od 0 do 3 roku życia

Foteliki dla najmłodszych dzieci wzbogacone są w dodatkowe ochraniacze boczne oraz zagłówki chroniące głowę. Wygodne fotele przeznaczone dla małych dzieci są wykonane z atestowanych materiałów i wykończone wygodną tapicerką, którą można łatwo zdjąć i prać. W niektórych modelach mamy także regulację oparcia po to, aby dostosować kąt oparcia do pozycji siedzącej lub leżącej dziecka. Wszystkie foteliki samochodowe Recaro spełniają obligatoryjne normy bezpieczeństwa, dzięki czemu rodzice mogą mieć pewność, że ich pociechy są przewożone w najlepszych warunkach.

W tym dziale  Pieluchy, czy pieluchomajtki - co wybrać dla swojego dziecka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *