Soczewki kontaktowe, a sporty zimowe

Zima to pora roku, do której zawsze trzeba przygotować się w szczególny sposób. Jest okresem, w którym specjalnej uwagi wymaga skóra oraz oczy narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Osoby z wadą wzroku, które wyjeżdżają w góry powinny zdawać sobie sprawę, iż śnieg odbija aż 85% niebezpiecznego promieniowania UV. Dlatego też w celu zapewnienia oczom ochrony, a sobie komfortu warto zainwestować w soczewki kontaktowe.

 

Dlaczego właśnie soczewki kontaktowe?

 

Soczewki kontaktowe w przeciwieństwie do okularów przeciwsłonecznych, zapewniają pełną swobodę ruchów, a także doskonałą jakość widzenia, nawet podczas trudnych warunków pogodowych. W sporcie jest to niezwykle istotne, bo bez dobrego widzenia nie ma co liczyć na wysokie wyniki. Nie warto tego bagatelizować także i wówczas, gdy wada wzroku jest stosunkowo niewielka.

 

Z użytkowania soczewek kontaktowych w czasie uprawiania sportu płynie wiele korzyści. Przede wszystkim nie ma ryzyka, że spadną czy zsuną się podczas gwałtowniejszych ruchów. Poza tym nie brudzą się i nie stwarzają niebezpieczeństwa dla oczu np. podczas wypadku czy uderzenia. Zapewniają odpowiednie widzenie peryferyjne i obwodowe, przy czym gwarantują pełne i niczym nieograniczone pole widzenia. Nie osadzają się na nich krople deszczu, a tym samym nie parują. Różnice temperatur również nie oddziałują na soczewki kontaktowe, znika więc problem uporczywego parowania podczas wchodzenia do ciepłego pomieszczenia. Widzenie jest ostre i stabilne, nawet jeśli występuje duże różnica wady pomiędzy lewym i prawym okiem.

W tym dziale  Testy diagnostyczne, jakie możesz wykonać sam

 

Dlaczego nie należy się obawiać soczewek kontaktowych zimą?

 

Sporty zimowe należą do tych najbardziej dynamicznych. Podczas jazdy na nartach można rozwinąć prędkość około 30-40 km/h. Całe ciało, w tym głowa i gałki oczne wykonują wówczas gwałtowne ruchy. Soczewki kontaktowe są więc idealną formą korekcji wzroku w tych trudnych warunkach. Mimo to wiele osób obawia się noszenia ich zimą z uwagi na niskie temperatury powietrza. Tymczasem okazuje się, iż soczewki ogrzewane są od spodu dzięki ruchom gałki ocznej. Zwrócić uwagę należy jedynie na temperaturę, w której soczewki kontaktowe są transportowane. Podczas przewożenia muszą one być bowiem przechowywane w miejscu ciepłym, w którym nie będą narażone na minusową temperaturę.

 

Jak wybrać odpowiednie soczewki kontaktowe na sezon zimowy?

 

Warto pamiętać, że promieniowanie słoneczne zawiera bardzo szkodliwe dla skóry i oczy promieniowanie ultrafioletowe, dlatego też najlepiej zainwestować w soczewki z filtrami UV. Ciekawym rozwiązaniem są jednodniowe soczewki silikonowo-hydrożelowe, które przepuszczają dużą ilość tlenu jednocześnie blokując dopływ do oka szkodliwego promieniowania. Zimą, podczas jazdy na nartach czy desce snowboardowej, należy pamiętać również, aby oprócz soczewek kontaktowych z filtrami UV, skorzystać także z gogli ochronnych. Również i one powinny być wyposażone w filtry UVA i UVB, a poza tym muszą dokładnie zakrywać oczy. Dzięki temu narząd wzroku będzie chroniony też przed ewentualnymi bocznymi odbiciami światła, które bywają bardzo niebezpieczne.

W tym dziale  Laktatory, na co zwrócić uwagę przy wyborze