Osoby pracujące przy komputerze, które noszą okulary lub soczewki kontaktowe, z pewnością wiedzą, jak dbać o oczy. Często odwiedzają okulistę, dobierają odpowiednie soczewki lub proszę o przepisanie kropli do oczu. O oczy musimy dbać wszyscy. Nie wystarczy przemywanie ich wodą. Trzeba również zatroszczyć się o stan wzroku. Co robić i co jeść, by oczy były zdrowe?
Dlaczego oczy się męczą?
Wzrok to niezaprzeczalnie jeden z naszych najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu możemy nie tylko cieszyć się pięknem świata, ale również zachować ostrożność, aby nie zrobić w nim sobie krzywdy. O oczy trzeba więc dbać jak o cenny skarb. Jeśli słabo widzimy, to odwiedzamy lekarza okulistę, który zbada wzrok i zaleci noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Na stan naszych oczu duży wpływ ma styl życia, czyli sposób odżywiania, ilość godzin spędzonych przy komputerze, palenie papierosów, predyspozycje genetyczne, promieniowanie UV oraz urazy mechaniczne. Cienie pod oczami mogą być skutkiem zwykłego niewyspania lub przemęczenia, ale i palenia papierosów czy stresu. Mogą też być oznaką niektórych chorób, np. nerek, wątroby, śledziony, pojawienia się w naszym organizmie pasożytów, niedoczynności tarczycy czy nadciśnienia tętniczego. To, co jemy i pijemy wpływa więc na wygląd naszych oczu. Co więc jeść, by były zadowolone?
Jak dbać o oczy? Nie tylko soczewki kontaktowe poprawiają wzrok
Dla zdrowia oczu bardzo ważne są przede wszystkim antyoksydanty i antocyjany, w tym luteina i zeaksantyna. Luteina działa jak naturalny filtr UVA i IVB, który wyłapuje szkodliwe dla oczu światło, ponieważ gromadzi się w plamce żółtej i centralnej części siatkówki oka i jest bardzo silnym antyoksydantem. Organizm sam jej nie wytwarza, więc musimy dostarczać ją z pożywieniem. Luteinę można znaleźć we wszelkich ciemnozielonych warzywach, zwłaszcza w szpinaku, jarmużu, zielonej kapuście, brokułach i brukselce, ale również w dyni i czerwonej papryce. Bogatym jej źródłem jest również żółtko jaja kurzego. Niedobór luteiny pogarsza funkcjonowanie plamki żółtej, która jest odpowiedzialna za wyraźne widzenie. Jeżeli nie zadbamy o odpowiedni poziom luteiny, będziemy musieli kupować soczewki kontaktowe o coraz większej mocy.
Co wspomaga działanie soczewek?
Najsilniejszą ochronę naszym oczom dają antocyjany, które walczą z wolnymi rodnikami i regenerują uszkodzone przez nie elementy oka. Uszczelniają też naczynia krwionośne oczu i sprawują kontrolę nad prawidłowym ukrwieniem gałki ocznej. Stanowią część grupy flawonoidów. Znajdziemy je w owocach i warzywach, które mają czerwony, niebieski lub fioletowy barwnik. Potrafią poprawić wzrok osób krótkowidzących oraz działają przeciwzapalnie, na przykład przy zapaleniu spojówek. Chcąc dbać o wzrok, musimy zjadać także produkty zawierające witaminę A, czyli marchew, warzywa o ciemnych liściach, brzoskwinie i morele. Dieta powinna również zawierać cynk, który wchodzi w skład enzymów neutralizujących wolne rodniki i zapobiegających ich ponownemu powstawaniu. Dbanie o wzrok to nie tylko noszenie soczewek kontaktowych czy okularów, jeśli jest taka potrzeba. Musimy także chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Pamiętajmy także o zdrowej i zbilansowanej diecie zawierającej ważne dla oczu składniki.