Jak uchronić dziecko przed ukąszeniami?

Ukąszenia owadów są bardzo bolesne i uciążliwe szczególnie dla małych dzieci, które nie mogą się odgonić od owadów, ani zasygnalizować opiekunkom, że coś jest nie tak. Również skutki takich ukąszeń mogą być bardzo nieprzyjemne – świąd, nadkażenia i nieestetyczne strupki oraz blizny. Dlatego w myśl powszechnej zasady, lepiej zapobiegać niż leczyć, warto dziecko zabezpieczyć przed ukąszeniami różnego rodzaju owadów.

Na ukąszenia jakich owadów są najczęściej narażone małe dzieci?

Małe dzieci, które jeżdżą jeszcze w wózkach najbardziej narażone są na ukąszenia owadów latających, czyli komarów. Zdarzyć się mogą także ukąszenia przez bąki, osy czy pszczoły. Kiedy dziecko jest starsze warto uważać również na takie owady jak mrówki czy kleszcze, które chowają się w trawie.

Czy są bezpieczne środki przeciw owadom dla małych dzieci?

U bardzo małych dzieci, poniżej pierwszego roku życia nie można stosować praktycznie żadnych środków przeciwko owadom. Dopiero gdy maluch skończy rok można u niego zastosować delikatne preparaty na bazie związków organicznych. Dla mniejszych dzieci można przygotować delikatną mgiełkę odstraszającą owady, która będzie zawierała wodę i olejek eteryczny o zapachu, który odstrasza owady (np. lawendowy). Ważne jest to, żeby nie używać takiego preparatu bezpośrednio na skórę dziecko czy ubranko, ale rozpylić np. na budę wózka.

W tym dziale  Jak zmniejszyć gorączkę u dziecka?
odstraszacz-komarow-chicco
Odstraszacz komarów (źródło: http://www.chiccopolska.pl/produkty-chicco/pielegnacja/odstraszajace-komary.html)

Jak można uchronić dziecko przed ukąszeniami na spacerze?

Jeżeli dziecko jeździ w wózku, to podstawową ochroną przed owadami będzie dobra moskitiera. Musi ona być wykonana z wysokiej jakości tkaniny o dość gęstym splocie. Trzeba jednak pamiętać o tym, by wybrać przewiewną moskitierę, by dziecko mogło swobodnie oddychać, kiedy jest zabezpieczone w ten sposób.

Niezależnie od wieku, dziecko należy na dwór ubrać w lekkie i przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin. Takie ubrania powinny mieć w miarę długie rękawy i nogawki, by zakrywały jak najwięcej ciała. Lepiej też ubrać dziecko w ciemniejsze ubrania, niż w jasne, jaskrawe, gdyż te ostatnie mogą przyciągać owady.

Dobrze jest też wybierać się na spacery w godzinach, kiedy owady, w szczególności komary są mniej aktywne. Dlatego spacer warto zaplanować na godziny przedpołudniowe lub wczesne popołudnie.

Jak ochronić dziecko przed owadami w domu?

W domu warto również mieć moskitiery. Jedna powinna znajdować się przy łóżeczku dziecka. Warto też zamontować je w oknach oraz drzwiach balkonowych. Przy oknach można postawić doniczki z roślinami, które będą odstraszały owady. Może to być np. lawenda. Postawiona w cynowej doniczce będzie nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale i efektowną ozdobą.

Pokój dziecka zawsze należy wietrzyć przed południem lub wczesnym popołudniem. Jeśli robimy to wieczorem to trzeba to robić szybko i przy zgaszonym świetle, gdyż kiedy otworzymy okno przy zapalonym świetle to tak, jakbyśmy dawali owadom zaproszenie do naszego domu. Przed położeniem dziecka spać zawsze też warto sprawdzić czy w pokoju nie ma jakiś nieproszonych gości.

W tym dziale  5 cech dobrego opiekuna podczas wakacyjnych wyjazdów Twojego dziecka