Podyplomówki – dlaczego warto się nimi zainteresować?

Na rynku pracy, szczególnie wśród osób z wyższym wykształceniem, jest tak duża konkurencja, że trzeba się czymś wyróżnić, by znaleźć pracę. Po skończeniu studiów warto jednak poszukać zatrudnienia, by przekonać się, co lubimy i w czym czujemy się dobrze. Kiedy już będziemy wiedzieć, zapiszmy się na studia podyplomowe, które są inwestycją w siebie.

Czym są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe to forma kształcenia, do której podjęcia potrzebny jest dyplom studiów licencjackich, magisterskich, lub inżynierskich. Studia tego typu trwają rok lub dwa lata i kończą się egzaminem lub obroną pracy podyplomowej. Na zajęciach można uzupełnić dotychczas zdobytą wiedzę w nowe umiejętności lub wybrać zupełnie nową specjalizację. Tego typu studia często mają charakter praktycznych kursów, w zależności od kierunku trwają od roku do dwóch lat. Zajęcia zazwyczaj odbywają się w trybie weekendowym, aby nie kolidować z obowiązkami osób, które pracują zawodowo. Zasadniczą różnicą między zwykłymi studiami a studiami podyplomowymi jest wymiar praktyczny. Podyplomówki nastawione są na przekazywanie aktualnej wiedzy, kompetencji i kwalifikacji zawodowych, których wymagają określone zawody i branże. Większość zajęć łączy w sobie część teoretyczną z praktyczną, a słuchacze uczestniczą w dużej liczbie warsztatów czy ćwiczeń grupowych.

W tym dziale  Pomidory malinowe - dlaczego są tak chętnie wybierane?

Na jakie studia podyplomowe warto się zapisać?

Zanim zapiszemy się na jakiekolwiek studia, określmy ścieżkę kariery w oparciu o kompetencje, predyspozycje i zainteresowania. Jeśli nie potrafimy rozpoznać swojego potencjału, spotkajmy się z doradcą zawodowym, który przedstawi nam zgodne z naszymi oczekiwaniami wizje rozwoju. Specjalista doradzi, co warto zrobić i czy zapisanie się na studia jest dobrym pomysłem. Lepiej podejmować studia podyplomowe związane z naszym wykształceniem, by zdobyć dodatkową wiedzę z dziedziny, na której dobrze się znamy. Dzięki temu możemy się wyspecjalizować w wycinku wiedzy, co może skutkować nawet szansą na dostanie nowej pracy. Dla przykładu, nauczyciel ze szkoły specjalnej może ukończyć podyplomówkę uprawniającą do pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu, by móc pracować z niepełnosprawnymi podopiecznymi potrzebującymi fachowej pomocy. Możemy sami też zastanowić się, czego warto się douczyć, by być konkurencyjnym na rynku pracy. Warto zapisać się na studia podyplomowe, na których będziemy doskonalić kompetencje miękkie, czyli zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatię, umiejętność kooperacji, rozwiązywania problemów czy autoprezentacji. Takie zdolności są przydatne w czasie pracy z ludźmi.

Studia podyplomowe to okazja do poszerzenia swojej wiedzy i doskonała inwestycja w siebie. Nawet doświadczony pracownik nie powinien rezygnować z okazji do nauki, co może pozwolić na zmianę pracy i rozwój kariery zawodowej.

W tym dziale  Testy diagnostyczne, jakie możesz wykonać sam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *